Najlepsze sposoby na organizację czasu dla uczniów wracających do szkoły
Wesoła szkoła i zajęcia dodatkowe
Wakacje są dla dzieci czasem swobody i zabawy. Zazwyczaj mają wówczas więcej przywilejów, mniej obowiązków, później chodzą spać i nie muszą wcześnie wstawać. Nic zatem dziwnego, że powrót do szkolnej rzeczywistości nie należy do przyjemnych. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie tej stresującej sytuacji. Przede wszystkim warto powoli przygotowywać dziecko do tej zmiany, poznać jego oczekiwania i wspólnie ustalić organizację dni. W rozmowach z dzieckiem dobrze podkreślać zalety szkoły i możliwości, jakie oferuje, czyli skupić się na rzeczach pozytywnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku pierwszoklasisty, któremu warto przybliżyć szkołę na wesoło.
Przed nastaniem września można już wybrać ewentualne zajęcia dodatkowe, zgodne z zainteresowaniami ucznia. Najważniejsze, aby dziecko samo dokonało wyboru, a rodzic wykazał się zrozumieniem i wsparciem. Jeśli maluch cały poprzedni rok trenował piłkę nożną, nie oznacza wcale, że będzie chciał to kontynuować. Zajęcia dodatkowe nie mogą dezorganizować dnia, przytłaczać malucha i zabierać mu zbyt dużo czasu. Dziecko musi mieć też czas żeby się zrelaksować czy zwyczajnie ponudzić. Warto dobrze zaplanować zajęcia: organizacyjnie i logistycznie.
Nauka, zabawa, relaks i rozmowa
Dobrym pomysłem i dodatkową zachętą dla ucznia będą szkolne zakupy. Kompletowanie wyprawki może okazać się doskonałą motywacją do powrotu do szkolnej ławki. Nowy piórnik, plecak, śniadaniówka to absolutna podstawa. Może to także dobry moment na zakup profesjonalnego laptopa, tabletu czy smartwatcha? Dzięki takim praktycznym i atrakcyjnym prezentom back to school będzie dla ucznia bardzo miłym wydarzeniem.
Co jeszcze może pomóc dziecku w organizacji czasu? Na pewno odpowiednio dostosowane, wygodne miejsce na naukę, zabawę i relaks. Oczywiście własny pokój znacznie to ułatwia, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Warto wtedy zaaranżować większy kącik – z dostępem do okna i dobrego oświetlenia – w którym może stanąć biurko. Powinno być ono funkcjonalne, z wygodnym krzesłem dopasowanym do wzrostu dziecka.
Oprócz miejsca do nauki dziecko powinno mieć też miejsce do zabawy i wyciszenia. Po wypełnieniu szkolnych obowiązków dziecko koniecznie musi mieć czas dla siebie. Rodzice też powinni mieć czas tylko dla dziecka, przeznaczony między innymi na wspólną rozmowę. Takie rozmowy dostarczają cennych informacji na temat szkoły, a przede wszystkim uczuć dziecka, jego obaw, zmartwień, nowych znajomości itp.
Rutyna z nutą spontaniczności
Harmonogram dni – spisany i umieszczony w widocznym miejscu – to ważne narzędzie ułatwiające organizację czasu. Trudno jednak zaplanować grafik co do godziny, a poza tym nikt nie lubi sztywnych zasad. Dobrze zatem taki plan nieco modyfikować, zostawiając na przykład miejsce na pomysły, które przyjdą do głowy. Wspólne oglądanie filmu, wypad na lody czy gra planszowa wprowadzą nutę spontaniczności do codziennej rutyny.
Warto jednak jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego oswajać dziecko z nowym rozkładem dnia. Przyzwyczajania dziecka do regularnych posiłków i wczesnych pobudek nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę. Dobrze już wcześniej ustalić zakres szkolnych i domowych obowiązków, między innymi utrzymanie w czystości biurka, codzienny przegląd piórnika i plecaka. Najlepiej zaopatrzyć się na zapas w przybory szkolne, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Dziecko powinno mieć odpowiednie miejsca do przechowywania rzeczy, najlepiej poukładanych tematycznie. Przyda się też tablica korkowa albo kalendarz w formie podkładki do zapisywania ważnych informacji.
Organizacja czasu dla ucznia zależy od wielu czynników, między innymi od jego wieku i zainteresowań. Nie należy zmuszać dziecka do nauki, gdy tylko wróci ze szkoły. Zazwyczaj jest wtedy zmęczone i potrzebuje chwili relaksu. Przeważnie jest to też czas na posiłek – nauka będzie o wiele łatwiejsza po zdrowym i pożywnym obiedzie.