Nowoczesny PSZOK w Złotoryi - ekologia i edukacja
Nie będzie to jednak tylko punkt zbiórki odpadów problemowych, ale także przestrzeń do edukacji i integracji społecznej. Jest tam sala konferencyjna, ścieżka edukacyjna, plac zabaw i wiata grillowa. "Edukacji ekologicznej nigdy dość, tym bardziej że wśród mieszkańców wciąż krążą mity na temat takich obiektów" - podkreśla Małgorzata Gołębiewska z Wydziału Gospodarki Odpadami w złotoryjskim magistracie.
"PSZOK nie jest wysypiskiem śmieci, to miejsce, gdzie pozbywamy się odpadów problemowych, ale nie śmierdzących. Będziemy naciskać na edukację, żeby świadomość mieszkańców była jak największa co do ekologii. Będziemy tłumaczyć jak segregować jak się pozbywać odpadów"
Punkt przeznaczony dla mieszkańców
"To nie wysypisko ani żadna sortownia, to jeden z najnowocześniejszych punktów selektywnej zbiórki odpadów w regionie" - mówił burmistrz Złotoryi Paweł Kulig na oficjalnym otwarciu PSZOK-a przy placu Sprzymierzeńców.
"Mieszkańcy nadal myślą, że to jest punkt przeładunkowy, to nie jest żadna sortownia. Tu nie będą przyjeżdżały śmieciarki, nie będą się wyładowywać. Ten punkt będzie służył tylko i wyłącznie mieszkańcom"
Nowy obiekt zostanie zintegrowany z systemem inteligentnych wiat śmietnikowych używanych już na osiedlu Cztery Pory Roku. Trwają prace nad aplikacją, dzięki której mieszkańcy będą mogli wymieniać się użytecznymi przedmiotami. Magistrat planuje, aby PSZOK był bezobsługowy i czynny całą dobę. Aktualnie korzystają z niego mieszkańcy miasta, ale prowadzone są rozmowy z gminami z powiatu złotoryjskiego o ewentualnej współpracy. Koszt budowy wynosi 10,2 mln złotych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.