Pucharowy falstart Śląska. Porażka w stolicy Łotwy

Piotr Pietraszek, BT, PAP | Utworzono: 2024-07-24 17:11 | Zmodyfikowano: 2024-07-24 17:11
Pucharowy falstart Śląska. Porażka w stolicy Łotwy - fot. Robert Skrzyński

FC Ryga – Śląsk Wrocław 1:0 (1:0)

FC Ryga: Rihards Matrevics – Raivis Jurkovskis, Mouhamed Ngom, Antonijs Cernomordijs, Ivan Erquaiga – Hrvoje Babec, Milos Jojic (73. Brian Orosco), Orlando Galo – Anthony Contreras (59. Gauthier Mankenda), Reginaldo Ramires (88. Marko Regza), Ousseynou Niang (88. Eduards Daskevics).

Śląsk Wrocław: Rafał Leszczyński – Mateusz Żukowski (84. Arnau Ortiz), Simeon Petrov, Aleks Petkov, Serafin Szota (46. Tommaso Guercio) – Piotr Samiec-Talar (73. Łukasz Gerstenstein), Peter Pokorny, Jakub Jezierski (46. Filip Rejczyk), Petr Schwarz, Nahuel Leiva – Sebastian Musiolik.

Żółte kartki – FC Ryga: Reginaldo Ramirez, Ousseynou Niang; Śląsk Wrocław: Simeon Petrov, Peter Pokorny, Filip Rejczyk.

TAK RELACJONOWALIŚMY SPOTKANIE:

1' - Austriacki arbiter rozpoczął mecz. Śląsk w jednolitych zielonych strojach, gospodarze w biało-błękitnych barwach.

5' - Pierwsze minuty z delikatną przewagą wicemistrzów Łotwy.

7' - 1:0 dla FC Ryga. Błąd Mateusza Żukowskiego, który zbyt krótko zagrywa piłkę głową do Rafała Leszczyńskiego. Nieporozumienie wykorzystuje Senegalczyk Ousseynou Niang, który płaskim strzałem z bliska daje prowadzenie gospodarzom.

13' - Leszczyński ratuje WKS przed utratą drugiego gola, wygrywając pojedynek z Brazylijczykiem
Reginaldo Ramiresem. Śląsk wciąż oszołomiony po utracie bramki. Trwa napór zespołu z Rygi.

20' - Zbyt mocne dośrodkowanie nie dochodzi do Sebastiana Musiolika. To był jeden z nielicznych wypadów Śląska, bo gra toczy się wciąż na połowie wrocławian.

22' - Żółtą kartką ukarany obrońca WKS-u, Aleks Petkow.

24' - Pierwsze zagrożenie pod bramką gospodarzy. Po dośrodkowaniu Petra Schwarza z rzutu rożnego piłkę nad poprzeczką posłał Żukowski.

30' - Petrow blokuje strzał Nianga z ostrego kąta. Łotysze mają rzut rożny.

40' - Wrocławianie mają korner po indywidualnej akcji Piotra Samca-Talara, zatrzymanej na linii końcowej boiska. Po rzucie rożnym z kontrą wychodzą piłkarze z Rygi. Peter Pokorny fauluje szybkiego Nianga i zostaje ukarany żółta kartką.

44' - Tym razem, szybki atak wrocławian. Samiec-Talar bardzo niedokładnie zagrywa w kierunku Musiolika.

45' - Rzut wolny dla Śląska, ale Schwarz znów za głęboko wrzuca piłkę w pole karne i wyłapuje ją pewnie bramkarz rywali.

45+2' - KONIEC 1. POŁOWY. Śląsk przegrywa 0:1. Niewiele dobrego można powiedzieć o grze wicemistrzów Polski. Wrocławianie po 45 minutach pozostają bez celnego strzału na bramkę rywali. Niepewnie gra obrona, słabo wyglądają stałe fragmenty WKS-u, praktycznie niewidoczny jest jeden z liderów gości - Nahuel Leiva.

46' - Wrocławianie drugą połowę rozpoczynają z dwoma zmianami w składzie. Tommaso Guercio i Filip Rejczyk zastępują Serafina Szotę i Jakuba Jezierskiego.

47' - Pierwsza szansa WKS-u w drugiej połowie. Uderzał Pokorny zza pola karnego, ale jego strzał został zablokowany.

53' - Najlepsza okazja zespołu Jacka Magiery. Bramkarz Rihards Matrevics wypiąstkował przed siebie strzał z dystansu Schwarza. Piłka trafiła do Musiolika, który przytomnie odegrał do niepilnowanego Nahuela Leivy. Hiszpan fatalnie jednak spudłował z 10 metrów.

60' - Lepiej po przerwie wyglądają goście. Aktywny jest Samiec-Talar, próbuje strzałów z dystansu Schwarz, ale wciąż brakuje precyzji.

66' - Śląsk ma wreszcie przewagę w posiadaniu piłki. Rafał Leszczyński po przerwie jest praktycznie bezrobotny.

71' - Kolejne celne uderzenie wrocławian z dystansu. Matrevics sparował piłkę po strzale Żukowskiego.

72' - Trzecia zmiana w Śląsku. Łukasz Gerstenstein wchodzi na boisko za Samca-Talara.

75' - Żółtą kartką ukarany Filip Rejczyk.

80' - Leszczyński pewnie łapie piłkę po strzale Orlando Galo. Chwilę później, dużo bardziej aktywny po przerwie, Nahuel decyduje się na indywidualny rajd, ale jego uderzenie blokuje obrońca FC Ryga.

82' - Rejczyk przerywa groźną kontrę gospodarzy.

84' - Opuszcza boisko Żukowski. W jego miejsce na placu gry pojawia się Hiszpan Arnau Ortiz.

86' - Kolejny dynamiczny rajd Nianga, ale dośrodkowaną piłkę łapie Leszczyński.

90+2' - Po dobrym dośrodkowaniu Gerstensteina z prawej strony boiska, Schwarzowi zabrakło kilkunastu centymetrów, by sięgnąć piłkę.

90+4' - KONIEC SPOTKANIA. Śląsk przegrywa 0:1. Zdecydowała słaba pierwsza połowa w wykonaniu gości i indywidualny błąd z 7. minuty. Nie pomogła lepsza gra WKS-u po przerwie, bo w kilku sytuacjach zabrakło precyzji lub wykończenia.  Wrocławianie straty będą próbowali odrobić 1 sierpnia na Tarczyński Arenie.

Przed meczem

W Rydze jest dobra pogoda do gry, na termometrach 22°C. Spotkanie poprowadzi Austriak Christian-Petru Ciochirca. Piłkarze Śląska są już na rozgrzewce.

Znamy już skład Śląska:

Powrót do Europy

Dla Śląska to pierwsze spotkanie w pucharach od sezonu 2021/22 kiedy to wrocławski zespół przegrał w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy z Hapoelem Beer Sheva. Tamtą kampanię z obecnej kadry WKS pamięta tylko Petr Schwarz.

W oczekiwaniu na mecz zapraszamy do odsłuchania rozmów z przedstawicielami Śląska: prezesem Patrykiem Załęcznym, trenerem Jacekiem Magierą oraz piłkarzami Piotrem Samcem-Talarem i Rafałem Leszczyńskim.