Chcą stworzyć pierwszy w Polsce referencyjny oddział udarowy z certyfikatem europejskim

Piotr Osowicz, GN | Utworzono: 2024-07-19 14:53
Chcą stworzyć pierwszy w Polsce referencyjny oddział udarowy z certyfikatem europejskim - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

"Chcemy także rozwijać opiekę skoordynowaną nad naszymi chorymi, mamy sieć poradni neurologicznych, które są poświęcone poszczególnym chorobom m.in. chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianemu, bólom głowy. Chcemy tych chorych w odpowiednim momencie kierować do leczenia operacyjnego" - tłumaczy dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UMW.

Dzięki reorganizacji i nowej strukturze Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma ogromną szansę na stworzenie jednego z wiodących ośrodków neuroonkologicznych w kraju. Dziedzina ta łączy w sobie elementy neurologii, onkologii, neurochirurgii oraz patologii.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu ma sukcesy w leczeniu udarów

Już dziś USK wykonuje prawie dwukrotnie więcej potrzebnych w ich leczeniu zabiegów, niż zakładają europejskie zalecenia na rok 2030.

"Będziemy w tej chwili aplikować o certyfikat referencyjnego oddziału udarowego Europejskiego Towarzystwa Udarowego. W tej chwili takiego oddziału w Polsce nie mamy. My jesteśmy przygotowani. Mamy ogromne doświadczenie. Mamy to, co wynika z naszej obecności w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, a mianowicie pełen dostęp do neurochirurgii."

Statystyki za 2023 rok:

W 2023 roku do kliniki przy ul. Borowskiej trafiło 550 pacjentów z udarem niedokrwiennym. 27 procent tych chorych było leczonych metodą trombolizy, dzięki której udaje się farmakologicznie rozpuścić zator. Z kolei trombektomię zastosowano w tym czasie u 270 chorych, co dla wielu z nich oznacza życie bez niedowładów, które zwykle są konsekwencją udaru. 

 

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.