W centrum Wrocławia będzie mniej aut kurierskich
Grupa robocza pracuje teraz nad Mikrohubem Wrocław w parkingu NFM, gdzie towary będą przeładowywane z samochodów na rowery cargo i pojazdy elektryczne. Dzięki temu spalinowe auta nie będą wjeżdżać do centrum, a dostawy staną się bardziej ekologiczne i niskoemisyjne.
"Ten projekt tak naprawdę się toczy. Jesteśmy już bardzo zaawansowani i mamy nadzieję, że pierwszy rower po przeładunku wyjedzie z parkingu jeszcze w tym roku. Będzie on zorganizowany w pewnej przestrzeni wydzielonej na potrzeby tego mikrohuba" - mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności.
Wrocław będzie testował takie rozwiązanie jako pierwsze miasto w Polsce
Do tej inicjatywy udało się zaprosić 7 największych firm kurierskich w kraju, które zadeklarowały chęć korzystania z mikrohuba. To pierwszy taki projekt w Polsce. "Dzięki temu rozwiązaniu kurierzy będą mogli dostarczać towary przez cały dzień, pozostając niemal niezauważalni dla mieszkańców Wrocławia" – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent miasta.
"Chcieliśmy, aby to centrum było zeroemisyjne, abyśmy niekończenie powodowali właśnie ten ruch tych samochodów dostawczych, w szczególności tych godzinach porannych w tych slotach, żebyśmy wyznaczyli dla nich miejsca, żebyśmy wprowadzali rozwiązania, z których jesteśmy dumni" - dodaje wiceprezydent.
Pierwszy polski mikrohub przeładunkowy miałby znajdować się w parkingu podziemnym Narodowego Forum Muzycznego, który stałby się sercem logistycznym centrum.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.