Karta EKUZ – czy to dostateczna ochrona w przypadku zagranicznego wyjazdu?

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-07-15 16:28
Dodaj do Wykop.pl
Karta EKUZ – czy to dostateczna ochrona w przypadku zagranicznego wyjazdu? - Materiał Sponsora/ fot. pexels.com
Materiał Sponsora/ fot. pexels.com


Czym jest karta EKUZ i czy trzeba ją wyrobić przed wyjazdem za granicę?

EKUZ to inaczej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument potwierdzający, że masz aktywne ubezpieczenie w Polsce i możesz legalnie skorzystać z publicznej opieki zdrowotnej w innych państwach przynależnych do EU/EFTA. Zgodnie z przepisami karta EKUZ uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej za granicą na takich samych zasadach jak w Polsce.

Niestety często okazuje się, że zagraniczne szpitale wymagają dodatkowych opłat np. za przyjęcie do placówki opieki zdrowotnej oraz wykonanie badań. Wynika to z braku sprecyzowanych przepisów, które nakładałyby na zagraniczne placówki medyczne obowiązek udzielenia bezpłatnej pomocy.

Wtedy warto wykorzystać oferty ubezpieczenia turystycznego, które stanowi kompleksową ochronę dla osób przebywających na zagranicznych wakacjach – zarówno w kwestii pokrycia kosztów leczenia, jak i organizacji transportu medycznego.


Czy karta EKUZ to wystarczająca ochrona na podróże wakacyjne?

Wygenerowanie karty EKUZ niestety nie daje pełnej ochrony na wypadek występowanie nagłych sytuacji związanych z pogorszeniem stanu zdrowia podróżujących. Korzystając wyłącznie z EKUZ za granicą masz bardziej ograniczoną ochronę ochronę, niż gdy zawrzesz umowę ubezpieczenia na czas wakacji w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Ochrona z karty EKUZ nie obowiązuje w przypadku pokrycia kosztów:

  • powrotu do kraju w razie nagłego zachorowania,
  • ratownictwa górskiego, np. na stokach narciarskich,
  • śmierci lub utraty bagażu,
  • operacji plastycznych i planowanych zabiegów korekty zaćmy.

Za leczenie za granicą zapłacisz też wtedy, kiedy lekarz nie będzie miał umowy z ubezpieczalnią. Dana placówka nie będzie honorować karty EKUZ. Dodatkowo w Austrii karta EKUZ nie obejmuje kosztów wezwania karetki, natomiast w Niemczech mimo posiadania karty zapłacisz ok. 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu[1].


Dlaczego ubezpieczenia podróżne gwarantują lepszą ochronę niż karta EKUZ?

Aktywna karta EKUZ przydaje się tylko wtedy, kiedy akurat trafimy za granicą na placówkę medyczną honorują polskie ubezpieczenie NFZ. Dodatkowo Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obowiązuje, gdy:

  • zakończysz pracę na podstawie umowy o pracę,
  • jesteś na urlopie bezpłatnym,
  • zawiesisz lub zamkniesz działalność gospodarczą,
  • utracisz status osoby bezrobotnej w urzędzie,
  • stracisz prawa do statusu rolnika,
  • rozwiążesz umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

W takich sytuacjach Twoja karta EKUZ nie będzie mieć żadnej mocy, a za wszystkie koszty leczenia i transportu medycznego za granicą zapłacisz z własnej kieszeni. Jeśli chcesz mieć kompleksową ochronę, możesz podpisać umowę ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje pokrycie kosztów: wizyt lekarskich, zakupu leków, transportu medycznego, a nawet przetransportowanie poszkodowanego do kraju zamieszkania.

Szczegółowy zakres ochrony w ramach ubezpieczenia podróżnego sprawdzisz w OWU umowy proponowanej przez ubezpieczyciela. Po analizie tego dokumentu dokładnie dowiesz się, w jakich sytuacjach otrzymasz ochronę od towarzystwa ubezpieczeniowego, niezależnie od posiadania karty EKUZ.


Ubezpieczenia turystyczne dla podróżujących za granicę – czy warto je mieć oprócz karty EKUZ?

Nie ma żadnych wątpliwości, że aktywna umowa ubezpieczenia turystycznego to w dzisiejszych czasach podstawa. Jeśli zamierzasz podróżować za granicę i nie chcesz ryzykować nadszarpnięciem budżetu w wyniku konieczności pokrycia kosztów np. leczenia w szpitalu, wtedy zadbaj o podpisanie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.

To o wiele lepsza ochrona w porównaniu do standardowej karty EKUZ, która ma spore ograniczenia. Dodatkowo w przypadku karty EKUZ, nie jest ona w 100% respektowana przez wszystkie placówki medyczne w UE. Pamiętaj, że EKUZ nie obowiązuje na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, w Monako, San Marino oraz w Watykanie.

Jeśli chcesz mieć pełną ochronę i gwarancję pokrycia kosztów leczenia lub transportu medycznego np. po wypadku za granicą, koniecznie wykup ubezpieczenie podróżne z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

To kompleksowa ochrona, którą możesz rozszerzyć o dodatkowe komponenty: wypłata świadczenia w przypadku wystąpienia choroby przewlekłej, pokrycie kosztów leczenia wynikających z uprawiania sportów ryzykownych. Dla porównania: ochrony w ramach karty EKUZ nie da się rozszerzyć tak, jak w przypadku ubezpieczenia dla podróżujących.

[1] https://pacjent.gov.pl/ekuz

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA oferującego markę mtu24.pl.