Są wyniki matur. Jak poszło Dolnoślązakom?

Justyna Kościelna, GN, PAP | Utworzono: 2024-07-09 11:44 | Zmodyfikowano: 2024-07-09 11:44
Są wyniki matur. Jak poszło Dolnoślązakom? - fot. RW
fot. RW

Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących egzamin maturalny z języka polskiego zdało 97 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 91 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski zdało 97 proc.

Wśród absolwentów techników egzamin maturalny z polskiego zdało 93 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 85 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski zdało 94 proc.

Średni wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym przez tegorocznych absolwentów to 61 proc. możliwych do uzyskania punktów; wśród absolwentów liceów - 65 proc., a wśród absolwentów techników - 56 proc.

Średni wynik z egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym uzyskany przez tegorocznych absolwentów to 63 proc. możliwych do uzyskania punktów; wśród absolwentów liceów - 68 proc., a wśród absolwentów techników - 56 proc.

Średni wynik z egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym uzyskany przez tegorocznych absolwentów to 78 proc. możliwych do uzyskania punktów; wśród absolwentów liceów - 83 proc., a wśród absolwentów techników - 72 proc.

Jak poszło uczniom z naszego regionu? 

Na Dolnym Śląsku zdało niemal 83 proc. uczniów. 893 osoby nie zdały, a 1867, czyli niecałe 12 proc. będzie miało szansę poprawić wynik w sierpniu.

"To dobry wynik" - ocenia dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu Piotr Świędrych. "Myślę, że dobrze poszło, szczególnie uczniom techników, którzy po raz pierwszy zdawali nową formułę - u nich zdawalność na poziomie 74 proc. W liceach, podobnie, jak poprzednim roku - 88 proc."

Z przedmiotów obowiązkowych najwięcej problemów sprawiła, jak co roku, matematyka - nie zdało jej 14 proc. uczniów. Dużo lepiej wypadły języki - polskiego nie zaliczyło tylko 4 proc., a angielskiego - 3 proc. zdających.

100 proc. zdawalnością mogą się pochwalić na Dolnym Śląsku 34 szkoły - głownie licea, ale jest w tym gronie także kilka techników. 

Ile wniosków do OKE?

Maturzyści, którzy chcą sprawdzić, czy ich prace zostały ocenione prawidłowo, mogą to zrobić przez pół roku. Od rana do OKE przyszło już 426 wniosków o wgląd w arkusze.

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mieli jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego.

Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym. Z tego obowiązku wyłączeni są absolwenci techników i branżowych szkół II stopnia, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Posłuchaj relacji Justyny Kościelnej: 

00:00
00:00

00:00
00:00

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.