Były zarząd KGHM bez absolutorium

GN, PAP | Utworzono: 2024-07-05 12:57
Były zarząd KGHM bez absolutorium - zdjęcie ilustracyjne: fot. RW
zdjęcie ilustracyjne: fot. RW

Wniosek o nieudzielenie absolutorium za 2023 r. dla pięciu b. członków zarządu wniosła 17 czerwca rada nadzorcza spółki. Chodziło o Mirosławowa Kidonia, Marka Pietrzaka, Marka Świdra, Mateusza Wodejkę i Tomasza Zdzikota - wszyscy byli członkami zarządu KGHM w 2023 r. Głosowanie odbyło się 5 lipca po wznowieniu obrad.

Akcjonariusze najpierw decydowali o udzieleniu poszczególnym osobom absolutorium, a następnie miało miejsce głosowanie o nieudzieleniu absolutorium. Żaden z członków byłego zarządu nie uzyskał absolutorium za 2023 r. Za nieudzieleniem absolutorium głosowało każdorazowo mniej niż 50 proc. akcjonariuszy, ale większość wstrzymywała się od głosu, a głosy "za" były w mniejszości.

Tomasz Zdzikot, Mateusz Wodejko i Marek Pietrzak zostali odwołani ze stanowisk odpowiednio: prezesa, wiceprezesa ds. finansowych i wiceprezesa ds. korporacyjnych 13 lutego br. Marek Świder zrezygnował 9 stycznia br., a Mirosław Kidoń - 29 marca br.

Tomasz Zdzikot zasiadał w zarządzie KGHM od 31 sierpnia 2022 r., a od 4 listopada 2022 r. pełnił funkcję prezesa. Marek Pietrzak wszedł do zarządu KGHM 25 października 2021 r., Marek Świder - 14 marca 2022 r., Mirosław Kidoń - od 24 listopada 2022 r., a Mateusz Wodejko - od 21 grudnia 2022 r.

Podczas kolejnych głosowań walne zgromadzenie decydowało o udzieleniu absolutorium dla poszczególnych rady nadzorczej KGHM za rok 2023. Absolutorium otrzymali: Józef Czyczerski, Przemysław Darowski, Andrzej Kisielewicz, Katarzyna Krupa, Bogusław Szarek, Agnieszka Winnik-Kalemba, Marek Wojtków, Wojciech Zarzycki, Radosław Zimroz i Piotr Ziubroniewicz.

Agnieszka Winnik-Kalemba pełniła funkcję przewodniczącej rady nadzorczej, Katarzyna Krupa była zastępczynią przewodniczącej, a Wojciech Zarzycki - sekretarzem. Pozostałe osoby były członkami rady.

W dalszej części walnego zgromadzenia pod głosowanie został poddany projekt uchwały w sprawie zmiany polityki wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej spółki, która została przyjęta. W uzasadnieniu uchwały można m.in. przeczytać, że zgodnie z ustawą zarząd spółki zobowiązany jest raz na cztery lata dokonać aktualizacji i zmiany polityki wynagrodzeń - głównie przez pojawiające się nowe regulacje.

KGHM Polska Miedź SA zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych, m.in. miedzi i srebra. Koncern notowany na GPW w Warszawie posiada aktywa w Europie i obu Amerykach. Łącznie zatrudnia ponad 34 tys. osób. Największym akcjonariuszem KGHM jest Skarb Państwa, do którego należy 31,79 proc. akcji spółki.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.