CKE: ósmoklasiści zdobyli średnio 61 proc. punktów z polskiego i 52 proc. z matematyki
W środę (3 lipca) absolwenci klas VIII szkół podstawowych mogą poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem aplikacji ZIU. Po zalogowaniu uczniowie mogą zobaczyć zarówno wyniki ze zdawanych przedmiotów, jak i z poszczególnych zadań.
Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 52 proc. – podała w środę Centralna Komisja Egzaminacyjna.
"Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność wyszukiwania informacji w tekście" – czytamy w wstępnej informacji.
Z matematyki uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem sprawdzającym umiejętność znajdowania współrzędnych punktów na płaszczyźnie układu współrzędnych.
Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Średni wynik z egzaminu z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego - wybrało go 97,7 proc. uczniów) to 66 proc. punktów, z niemieckiego – 53 proc., z rosyjskiego – 79 proc., z francuskiego – 88 proc., z hiszpańskiego – 72 proc. i z włoskiego – 47 proc.
Na egzaminie z języka obcego ósmoklasiści, którzy przystąpili do egzaminu z angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajomość funkcji językowych.
CKE: Ósmoklasiści mają problem z geometrią przestrzenną
Na egzaminie uczniowie wykazali się umiejętnością wyszukiwania informacji w tekście. Nie mieli też problemów z znajdowaniem współrzędnych danych punktów w układzie współrzędnych, ale gorzej radzili sobie m.in. z geometrią przestrzenną – wynika z analizy CKE.
Egzamin wskazał też umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom zadanie z zakresu kształcenia językowego, które sprawdzało umiejętność zastąpienia sformułowania charakterystycznego dla polszczyzny użytkowej wyrazem lub sformułowaniem z zakresu polszczyzny wzorcowej.
"Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte z geometrii przestrzennej, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi – przekształcenia wzoru na objętość ostrosłupa, aby wyznaczyć jego wysokość i obliczyć różnicę wysokości zbudowanych wież" – wskazano.
W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych.
Jak na egzaminie wypadli obywatele Ukrainy?
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym przystąpiło ok. 220,9 tys. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej, w tym ok. 11,3 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.
Średni wynik z egzaminu z języka polskiego uzyskany przez uczniów z Ukrainy to 49 proc., z matematyki – 38 proc., z języka angielskiego – 49 proc., z języka rosyjskiego – 91 proc.
Ostatni test w "COVID-owej" formule
Egzamin ósmoklasisty w tym roku po raz ostatni przeprowadzany był na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej. W środę absolwenci otrzymają też zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Wyniki egzaminów na Dolnym Śląsku
Średni wynik z języka polskiego w naszym regionie wyniósł 58%, co wskazuje, że Dolnośląscy uczniowie wypadli gorzej na tle kraju. Podobnie jest z matematyką - średni wynik w regionie to 49%, czyli znów o 3 pkt. procentowe mniej niż w zestawieniu ogólnopolskim.
Dolnoślązacy utrzymali "krajowy poziom" na egzaminie z języka angielskiego, uzyskując średnio 66%. Z niemieckiego uczniowie mieli średnio 53%, a najwyższy średni wynik ósmoklasiści osiągnęli z języka rosyjskiego - 92%. Warto jednak zaznaczyć, że do ostatniego podeszło... 16 uczniów.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.