Rekordowe granty dla Politechniki Wrocławskiej
Spośród uczelni technicznych najwięcej grantów otrzymała właśnie wrocławska uczelnia. "Potwierdza to, że Politechnika jest coraz bardziej sprawna w pozyskiwaniu środków zewnętrznych" - mówi prof. Łukasz Sadowski, jeden z naukowców, któremu przyznano grant (prawie 4 miliony złotych) za badania nad niskoemisyjnym betonem. "Dzięki niemu będziemy mogli sfinansować stworzenie nowego zespołu badawczego" - podkreśla Radiu Wrocław profesor Sadowski.
"Ta kwota zostaje głównie spożytkowana na podniesienie poziomu tego zespołu poprzez udział w wysokiej klasy szkoleniach oraz przeprowadzenie przez ten zespół badań naukowych przez 4 lata" - dodaje.
Międzynarodowy zespół profesora Łukasza Sadowskiego będzie liczył dziesięć osób. Badania zespołu skupią się na wykorzystaniu dwutlenku węgla, wychwytywanego z produkcji przemysłowej, do wzbogacania żużla miedziowego w celu uzyskania wysokiej jakości betonu. Granty otrzymali także dr Maciej Kowalczyk za badania nad laserami przyszłości oraz dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz, prof. uczelni, za zastosowanie AI w systemie podatkowym.
Uczelnia ma plany na pozyskanie kolejnych pieniędzy
„W najbliższych czasach Politechnika planuje to rozszerzyć na granty europejskie, dlatego należy się spodziewać, że te kwoty pozyskiwane przez uczelnię w najbliższych latach z zewnątrz na naukę i badania naukowe będą rosły” mówi prof. Łukasz Sadowski.
ZOBACZ TEŻ: Politechnika Wrocławska bez decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Co dalej z kierunkiem lekarskim?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.