Jakie oszczędności zapewnia PV?

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-06-28 10:00 | Zmodyfikowano: 2024-06-28 10:00
Dodaj do Wykop.pl
Jakie oszczędności zapewnia PV? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Jak działają nowoczesne instalacje fotowoltaiczne?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznych jest wyjątkowo prosta. To jeden z wielu dostępnych systemów przetwarzających energię z odnawialnych źródeł. W przypadku paneli PV powierzchnia ogniwa wykorzystuje padające promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej.

Sposób działania fotowoltaiki możemy opisać w kilku krokach:

  1. Najpierw moduły fotowoltaiczne przejmują energię słoneczną, przekształcając ją w prąd stały.
  2. Następnie wytworzona energia przechodzi do falownika, czyli inwertera, który przekształca energię w prąd zmienny.
  3. Dalej prąd przechodzi przez licznik dwukierunkowy. Ten jest niezbędny do prawidłowej pracy systemu fotowoltaicznego.
  4. Wytworzona energia jest najpierw wykorzystywana na bieżące potrzeby domu, a nadmiar przekazywany do sieci energetycznej.

Aby cały system działał sprawnie i bezawaryjnie, niezbędny jest nie tylko profesjonalny montaż, ale też wysokiej jakości osprzęt: panele PV, inwerter, system mocowania, okablowanie, a także magazyn energii. Ten ostatni element jest przydatny szczególnie wtedy, kiedy chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał systemu fotowoltaiki dla domu lub firmy.


Dlaczego warto decydować się na montaż systemu PV dla domu i firmy?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na inwestycję w system fotowoltaiki zarówno dla domu, jak i dla przedsiębiorstwa. 

W obydwu przypadkach wskazujemy przede wszystkim na oszczędności finansowe. Po uruchomieniu instalacji PV korzystamy praktycznie z darmowej energii elektrycznej, a wszelkie nadwyżki sprzedajemy do publicznej sieci energetycznej.

Oprócz oczywistych korzyści ekonomicznych warto też wskazać na inne instalacji fotowoltaicznych:

  • ochrona środowiska naturalnego – dzięki inwestycji w PV produkujemy energię elektryczną bez emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji,
  • niezależność energetyczna – montaż odpowiednio dużego systemu PV dla firmy lub domu to szansa na uniezależnienie się energetyczne od publicznych dostawców,
  • wzrost wartości domu – domowe instalacje PV mogą realnie wpłynąć na atrakcyjność nieruchomości względem potencjalnych kupujących,
  • mniejsze koszty produkcji – instalacje PV dla firm to duże systemy, które umożliwiają pokrycie do 100% zapotrzebowania energetycznego w czasie pracy np. zakładu produkcyjnego.

Oprócz powyższych na nowoczesne instalacje fotowoltaiczne możemy uzyskać dotacje np. w ramach programu Mój Prąd 6.0. W ten sposób optymalizujemy koszty przeprowadzenia inwestycji i zyskujemy jeszcze więcej finansowych oszczędności. 

Jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne dla firm – takie systemy mają na celu przede wszystkim optymalizację kosztów utrzymania hali produkcyjnej. W przypadku większych systemów w postaci farm fotowoltaicznych – przedsiębiorstwo może czerpać zyski z własnej elektrowni PV.


Jakie moduły fotowoltaiczne warto wybrać do swojej instalacji PV?

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne wykorzystują dwa typy paneli: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Te drugie wykazują nieco mniejszą sprawność i moc, ale jednocześnie są dostępne w niższych cenach.

Kiedy koszty inwestycji w instalację PV nie mają kluczowego znaczenia, wtedy możemy postawić na moduły monokrystaliczne, które gwarantują wysoką wydajność, odporność na wysokie temperatury, a także wieloletnią trwałość.