3 ciekawostki o pamięci, które pomogą Ci w codziennej organizacji

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-06-24 13:44 | Zmodyfikowano: 2024-06-24 13:44
Dodaj do Wykop.pl
3 ciekawostki o pamięci, które pomogą Ci w codziennej organizacji - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Pamięć – wróg czy sprzymierzeniec w codziennej organizacji?

Choć ludzki mózg jest skłonny zapamiętywać wiele informacji jednocześnie, należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest on nieomylny. Własna pamięć niejednokrotnie może nas zawodzić – zwłaszcza wtedy, gdy nie korzystamy z odpowiednich technik zapamiętywania. Aby móc je skutecznie zastosować w codziennym życiu, warto najpierw zagłębić się w szczegóły dotyczące działania samej pamięci. Oto kilka interesujących informacji, które mogą być przydatne pod względem zapamiętywania i zarządzania swoimi obowiązkami.


Ciekawostka 1: Zapamiętywanie obejmuje trzy odrębne etapy

Proces zapamiętywania zwykle składa się z 3 etapów: kodowania, konsolidacji i wyszukiwania. Każdy z nich odgrywa konkretną rolę, a skuteczne utrwalenie informacji w mózgu wymaga zwrócenia uwagi na wszystkie etapy.

Kodowanie polega na rejestrowaniu i powstawaniu krótkotrwałej pamięci w wyniku zderzenia z nowymi informacjami. Ilość zapamiętanych danych zależy głównie od uwagi i poziomu koncentracji. Konsolidacja oznacza z kolei przetwarzanie informacji z pamięci krótkotrwałej na długotrwałą. W ramach tego etapu mózg identyfikuje najistotniejszą wiedzę i „zatrzymuje” je w pamięci. Wyszukiwanie pozwala natomiast na przypominanie sobie zapamiętanych informacji, np. podczas egzaminu lub przywołania kluczowych w danym momencie zdarzeń.

Aby proces zapamiętywania okazał się skuteczny, warto nie tylko zrozumieć znaczenie poszczególnych etapów, lecz także stosować specjalne techniki. Ich wykorzystanie wymaga pewnej ilości aktywnego wysiłku, jednak może to przełożyć się na spore korzyści w życiu prywatnym i zawodowym. Dowiedz się więcej o skutecznych technikach zapamiętywania tutaj: https://www.scribzee.com/pl/jaka-jest-najlepsza-technika-zapamietywania-aktywna-czy-pasywna/.


Ciekawostka 2: Efekt pierwszeństwa i świeżości

Informacje, które otrzymujemy w pierwszej kolejności, szybciej zapadają nam w pamięć. To właśnie efekt pierwszeństwa, który może mieć spory wpływ na zakres wiedzy „zapisywanej” w mózgu. Efekt świeżości oznacza za to, że informacje, które docierają do nas na samym końcu, pozostają z nami na dłużej. Informacje środkowe są zatem w pewnym stopniu wyparte i traktowane przez mózg z większą obojętnością.

Obydwa z tych efektów mają zastosowanie nie tylko w nauce i pochłanianiu wiedzy, lecz także w zapamiętywaniu wydarzeń, kluczowych informacji czy obiektów. Podczas planowania swoich obowiązków na cały dzień warto zatem zacząć od najważniejszych zadań, by zwiększyć szansę na ich skuteczne zapamiętanie i wykonanie. Efekt świeżości może za to okazać się szczególnie przydatny podczas sporządzania i przeglądania harmonogramu zadań na następny dzień.


Ciekawostka 3: Pamięć potrzebuje snu!

Ludzka pamięć działa najlepiej, gdy ma czas na odpoczynek i regenerację. W związku z tym należy zadbać o regularne przerwy – zarówno w pracy, jak i w trakcie nauki. W momentach odpoczynku mózg ma możliwość przetworzenia i utrwalenia istotnych informacji. Najlepszym sprzymierzeńcem pamięci jest jednak sen, który pozwala na konsolidację wspomnień i zorganizowanie wiedzy. Zaleca się, by każdej nocy zadbać o 7–9 godzin nieprzerwanego snu.