Nowe władze Euroregionu Nysa

Jakub Thauer, GN | Utworzono: 2024-06-20 15:42 | Zmodyfikowano: 2024-06-20 15:42
Nowe władze Euroregionu Nysa - fot. RW
fot. RW

W Krajowej Konferencji Euroregionu Nysa w Karpaczu wzięli udział przedstawiciele niemal 50 samorządów, zrzeszonych w tejże organizacji. Podczas spotkania podsumowano minioną kadencję oraz wybrano władze na najbliższe 5 lat.

Jak mówi ustępujący prezydent Euroregionu Nysa - Piotr Roman, blisko trzy dekady istnienia organizacji, to wzmocniona współpraca transgraniczna. W ostatniej kadencji udało się zrealizować około 3 tysięcy projektów.

"To są projekty i małe, i duże, chociażby realizowane przez fundacje Jugendwerk - czyli polsko-niemiecką współpracę młodzieży. Mnóstwo projektów dotyczących współpracy międzyludzkiej - kawałki ścieżek rowerowych, realizacja projektów na pograniczu, w górach. Ale też duże projekty infrastrukturalne, projekty drogowe, współpraca policji i straży pożarnych.”

Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, będzie szefował Euroregionowi Nysa przez kolejne 5 lat.

„Wielkich zmian nie będzie. Będę kontynuował to, co robił Piotrek Roman, bo robił to bardzo dobrze. Znaczenie Euroregionu jest ważne na naszym terenie. Te małe projekty są bardzo ważne, bardzo istotne dla wzajemnych relacji pomiędzy naszymi partnerami po drugiej stronie. Wiele projektów kulturalnych, sportowych, czy bezpieczeństwa.”

W tej kadencji po raz pierwszy po środki z Euroregionu zamierza sięgnąć Świeradów-Zdrój:

"Chcielibyśmy je pozyskać na ścieżki rowerowe, których mamy dużo. Świeradów zaczął być słynny ze ścieżek rowerowych, bo jest to dla nas też alternatywa w okresie letnim, wiosennym i jesiennym” - mówi burmistrz uzdrowiska Edyta Wilczacka.

Euroregion powstał w 1991 roku. Obejmuje trzy obszary przygraniczne położone w środkowej Europie, u styku granic Polski, Czech i Niemiec. Zrzesza po stronie polskiej 44 gminy i 7 powiatów.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.