Młode Pustułki na kominie ciepłowni w Świdnicy
Gniazdo miało pomóc w reintrodukcji Sokoła Wędrownego. Tymczasem na początku pojawiły się w nim Pustułki.
"Przypomnę tylko, że Pustułka też jest Sokołem, co prawda małym, o innym charakterze oraz preferencjach pokarmowych, bo raczej chwyta gryzonie, natomiast marzy nam się, żeby Sokoły się pojawiły, żeby się zalęgły. Liczymy na to, że te dwa punkty, czyli Świdnica i Wałbrzych będą się wspomagały, a nawet, że się będą mieszały" - przekonuje pomysłodawca gniazd, przyrodnik i fotograf przyrody - Krzysztof Żarkowski.
Jego nadzieje nie są bezpodstawne. Syn Helgi (Sokolicy z Wałbrzycha), był w przeszłości widywany na kominie w Świdnicy. Obecnie, w Wałbrzychu gniazdo Sokołów również zajęły Pustułki. Jak długo młode pozostają w gnieździe?
"Póki będą karmione przez swoich rodziców, czyli jeszcze z miesiąc po wylocie, oczywiście się stąd wyniosą, pary się rozwiązują, partnerzy się mogą zmieniać u dorosłych ptaków i wtedy te młode ptaki w naturalnym procesie zasiedlania nowych siedlisk, nowych stanowisk, szukają swojego miejsca, podobnie jak Sokoły Wędrowne - tworzą swoje rodziny" - wyjaśnia Żarkowski.
Przyrodnicy wciąż liczą, że w gnieździe na kominie w Świdnicy i w Wałbrzychu pojawią się docelowo Sokoły Wędrowne. Dlaczego to tak istotne? "Odtworzenie populacji Sokołów - a mamy kilkadziesiąt par w skali kraju - żeby ta populacja wzrosła o drugie tyle, no to trzeba dekady. Tych piskląt nie przybywa, duża jest śmiertelność wśród młodych ptaków" - tłumaczy przyrodnik.
Przywracanie gatunku trwa już ponad 30 lat
Proces przywracania populacji Sokoła trwa w Polsce od przeszło 30 lat. Pod koniec lat 80. ptaki niemal całkowicie wyginęły. Przyczyniła się do tego m.in. chemizacja rolnictwa.
Dziś, w Polsce jest wiele gniazd monitorowanych m.in. przez Stowarzyszenie Perigrinus - tym gniazdo na kominie w Wałbrzychu. Tam przez kilka lat sokoły wydawały młode, jednak w ostatnich miesiącach wszystkie osobniki zaginęły. Niektóre znaleziono martwe. Przyrodnicy przypuszczają, że zostały wytrute przez ludzi, tym razem celowo.
Sokoły żywią się głównie innymi ptakami, polują na nie w locie. W miastach ich ofiarą padają najczęściej gołębie.
ZOBACZ TEŻ: Jeszcze kilkanaście lat temu były na wyginięciu. Teraz ich populacja się rozrasta
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.