Ministerstwo szykuje się do reformy łowiectwa
Podczas pierwszego posiedzenia ustalono harmonogram spotkań na najbliższe miesiące oraz wstępny zarys tematyki, która będzie ich przedmiotem. Uzgodniono, że na kolejnym spotkaniu przedyskutowane mają być kwestie zmian w przepisach dotyczących polowań na niektóre gatunki ptaków. W lutym br. Dorożała zapowiadał wprowadzenie moratorium na odstrzał czterech gatunków: łyski oraz kaczek: cyraneczki, głowienki i czernicy.
Jak zaznaczyło ministerstwo, zespół ma charakter opiniodawczo-doradczy, a znaleźli się w nim przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowej Straży Łowieckiej, Lasów Państwowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz strony przyrodniczo-społecznej.
Według resortu, to spotkanie, które po raz pierwszy gromadzi przy jednym stole środowisko łowieckie reprezentowane przez naukowców i członków PZŁ oraz środowisko przyrodniczo-społeczne postulujące ograniczenie czy zmianę zasad gospodarki łowiectwa, również reprezentowane przez naukowców i ekspertów.
"Wyrażam przekonanie, że praca Zespołu przysłuży się deeskalacji różnych napięć, jakie czasami pojawiają się w różnych środowiskach społecznych w kontekście prowadzenia gospodarki łowieckiej" - powiedział Dorożała, cytowany w informacji resortu.
Na początku maja br. wiceminister Dorożała zapowiadał, że specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne. Wcześniej Dorożała deklarował, że jest zwolennikiem wprowadzenia zakazu polowań na niektóre gatunki dzikich ptaków – zgodnie z postulatami koalicji organizacji przyrodniczych "Niech żyją".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.