Budzenie się w nocy – czym może być spowodowane?

Materiał Zewnętrzny | Utworzono: 2024-06-13 12:19 | Zmodyfikowano: 2024-06-13 12:23
Dodaj do Wykop.pl
Budzenie się w nocy – czym może być spowodowane? - Materiał Zewnętrzny
Materiał Zewnętrzny


1. Funkcjonowanie w dużym stresie w ciągu dnia

Nie da się całkowicie uniknąć stresu w swoim życiu. Warto jednak spróbować go minimalizować, ponieważ zbyt wysoki poziom kortyzolu utrudnia zasypianie, przyczynia się do wybudzania w nocy, a także sprawia, że rano nie mamy sił wstać z łóżka. W pierwszej kolejności należy określić, jakie sytuacje nas stresują, i postarać się je ograniczyć, a jeśli się nie da – tak ułożyć dzień, by nie narażać się na nie w jego drugiej połowie. Wielu osobom pomaga zrezygnowanie z wieczornego oglądania wiadomości i leżenia ze smartfonem w łóżku, przełożenie godzin pracy i nauki na popołudnie zamiast na wieczór. Przed snem powinno się nieco zrelaksować, na przykład oglądając zabawny film lub serial, który nie wywołuje silnych emocji. Kiedy to niemożliwe, należy nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem i stosować je przed zasypianiem. Mowa tutaj chociażby o medytowaniu, ćwiczeniach oddechowych czy też prowadzeniu dziennika, gdzie zapisuje się swoje myśli oraz drobne osiągnięcia każdego dnia.


2. Picie dużej ilości wody przed snem

W trakcie spania człowiek nieco się odwadnia, ponieważ przez około 8 godzin nie ma dostępu do wody. Niektórzy obawiają się tego stanu, więc piją sporo płynów tuż przed zaśnięciem. Tym samym narażają się na konieczność wstania w nocy i pójścia do toalety, co zaburza fazy snu i znacząco go spłyca. Ponadto może prowadzić do trudności z ponownym zaśnięciem. Warto więc zrezygnować z picia na około 2 godziny przed snem, a ewentualne niedobory uzupełnić rano, tuż po przebudzeniu się o odpowiedniej porze.

Dobrym pomysłem jest również ustalenie pory kolacji na dłuższy okres przed zaśnięciem, aby organizm skupił się na wypoczynku zamiast na trawieniu, zwłaszcza ciężkostrawnych pokarmów, takich jak sery, pełnoziarniste pieczywo, czy też tłuste mięso.


3. Brak odpowiedniego materaca

Wygodne łóżko to podstawa, aby sen był długi, głęboki i umożliwiał organizmowi niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wypoczynek. Z tego powodu warto zdecydować się na materac multipocket. Czym ten model różni się od tradycyjnego materaca sprężynowego? Otóż ma zaawansowaną, innowacyjną technologicznie konstrukcję, charakteryzującą się zwiększoną liczbą sprężyn na 1m². Tym samym gwarantuje odczuwalnie lepszą elastyczność punktową, przekładającą się na znacznie dokładniejsze dopasowanie do kształtu ciała. Pozwala uzyskać wysoki komfort snu, który stanie się głębszy, a tym samym zmniejszy się ryzyko potencjalnego wybudzenia. Materac multipocket sprawdza się również w przypadku spania we dwoje – nawet jeśli nasz partner porusza się przez sen, powierzchnia materaca nie przenosi drgań, więc nie będzie nas to budzić.


4. Problemy z oddychaniem w trakcie snu

Jedną z dosyć nieoczywistych przyczyn wybudzania się w nocy pozostaje problem z funkcjonowaniem układu oddechowego. Zaburzenia oddechu, w tym bezdech senny, potrafią znacząco utrudniać głęboki, niezakłócony sen, przyczyniając się do przewlekłego zmęczenia oraz zwiększonej drażliwości. Przeważnie pojawiają się u osób z nadwagą i otyłością czy też cierpiących na różnorodne schorzenia, takie jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Jeżeli podejrzewamy u siebie tego typu problemy, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego i porozmawiać z nim o tych obawach. Skieruje on na odpowiednie badania albo do poradni pulmonologicznej, gdzie uzyska się fachową pomoc. Niekiedy nie trzeba wprowadzać bardzo dużych i uciążliwych zmian w codziennym funkcjonowaniu, wystarczy na przykład przez pewien czas przyjmować stosowne leki, wprowadzić regularną aktywność fizyczną lub nieco zredukować masę ciała.


5. Nieustanne narażenie na hałas

Często wybudzanie się podczas snu spowodowane jest głośnymi dźwiękami, na przykład za oknem. Część z nas mieszka bowiem w centrum miasta albo przy ruchliwej ulicy. W takiej sytuacji warto zadbać o dobrą izolację okien, aby dźwięki z zewnątrz nie przedostawały się do środka, a przynajmniej nie były aż tak głośne. Jeżeli to niemożliwe, warto przemyśleć spanie z zatyczkami w uszach. W aptekach można znaleźć wiele modeli wykonanych z rozmaitych materiałów. Pozwala to dobrać taki produkt, który okaże się doskonale dopasowany do budowy anatomicznej kanału słuchowego oraz naszych własnych preferencji.

Materiał Zewnętrzny