Wałbrzych stawia na "zielony wodór"
"Zainteresowali się nami pod kątem możliwości sprzedaży nam zielonego wodoru, którego w Polsce praktycznie poza nimi nikt jeszcze nie produkuje. My z kolei zainteresowaliśmy się nimi, ponieważ chcemy postawić takie elektrolizery w Wałbrzychu" - mówi Roman Szełemej Prezydent Wałbrzycha.
Elektrolizery służą do produkcji wodoru z energii elektrycznej. Tą mogą dostarczać np. farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne. Zielony wodór to wodór wytworzony w sposób ekologiczny, a za razem wysokiej jakości, bez zanieczyszczeń.
Wałbrzych przeciera szlaki
"Obecnie w Polsce nikt takiego nie produkuje" - mówi Adam Wąsiewicz z Promet Plast. "Oprócz tego, że produkujemy zieloną energię ze źródeł odnawialnych, to nasz wodór jest wodorem cztero-dziewiątkowym, jest wodorem całkowicie zielonym. Będzie to pierwsza jednostka produkująca wodór zielony w Polsce. Pierwsza jeżeli chodzi o moc 5MW w Europie, a jeżeli chodzi o wodór zielony, będziemy jedynymi producentami wodoru zielonego, w tej chwili w Polsce."
Gmina Wałbrzych szacuje, że po dostawie zamówionych autobusów wodorowych, będzie potrzebować około jednej tony wodoru na dobę. Dlatego rozważa możliwość produkowania go samemu.
Podobne rozwiązania też w Świdnicy?
Podobny pomysł w ostatnich latach przedstawiło MPK Świdnica. Miejska spółka stopniowo wymienia tabor na autobusy elektryczne. Chce je ładować z energii odnawialne budując własną farmę, a także wykorzystując rozwiązania wodorowe.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.