Sukcesy "Atomówek" w Austrii. Czas na kolejne starty

Piotr Pietraszek, inf. prasowa | Utworzono: 2024-06-06 19:55 | Zmodyfikowano: 2024-06-06 19:55
Sukcesy "Atomówek" w Austrii. Czas na kolejne starty - fot. materiały prasowe/MAT Atom Deweloper Wrocław

W austriackiej etapówce zawodniczki MAT ATOM Deweloper Wrocław wywalczyły całe podium. Na jego najwyższym stopniu stanęła Malwina Mul, druga była mistrzyni Polski Monika Brzeźna, a trzecia – Nikola Bajgerová, która została również liderką klasyfikacji punktowej. Dodatkowo 5. lokatę w klasyfikacji generalnej wywalczyła juniorka Alicja Matuła (w barwach reprezentacji Polski), a pierwszą dziesiątkę zamknęła Katarzyna Wilkos. Tamara Szalińska ukończyła wyścig na 18., a Marta Marek na 24 miejscu.

– To był bardzo dobry wyścig, nie tylko ze względu na rezultaty, które oczywiście nas cieszą, ale także zróżnicowane trasy poszczególnych etapów – mówi Paweł Bentkowski, dyrektor sportowy wrocławskiego teamu. – Zespół pokazał się ze znakomitej strony. Na pięć etapów, nasze zawodniczki wygrały cztery – raz Nikča, aż dwukrotnie Kasia, raz Monika, a na finałowym Malwina była druga, zapewniając sobie zwycięstwo w całym wyścigu.

Do medalowego dorobku teamu Olga Wankiewicz dołożyła brąz Akademickich Mistrzostw Świata - w wyścigu ze startu wspólnego - które rozegrane zostały w Kostaryce. Olga wjechała na metę po solowym odjeździe z peletonu, goniąc uciekającą dwójkę zawodniczek. Nie zdołała ich wprawdzie dogonić, ale brązowy krążek, który wywalczyła, stanowi dla niej wystarczającą satysfakcję. Potwierdziła także swoją wysoką dyspozycję.

Po tych sukcesach w najbliższy weekend (8-9 czerwca) „Atomówki” w składzie: Katarzyna Wilkos, Nikola Bajgerová, Malwina Mul, Nikol Płosaj, Barbara Cywińska i Marta Marek ścigać się będą w Belgii w dwóch klasykach z kalendarza UCI, oba kategorii 1.1. W sobotę na dystansie 128,3 km, ze startem w Aarschot i metą w Diest rozegrany zostanie Elmos Dwars door het Hageland, a dzień później w Nijlen 136,6-kilometrowy SPAR Flanders Diamond Tour. To będzie starcie nie tylko z bardzo szybkimi trasami i – jak zawsze w Belgii – wiatrem, ale również ekipami Women's World Tour. „Atomówki” nie raz już dowiodły, że potrafią walczyć z zawodniczkami ze światowego peletonu jak równe z równymi.

Kiedy część ekipy rywalizować będzie w Belgii, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska, Maja Tracka i Martyna Szczęsna w barwach reprezentacji Polski ścigać się będą w torowym Grand Prix w czeskim Brnie. Utalentowana juniorka Alicja Matuła w tym samym czasie uczestniczyć będzie w siódmej już odsłonie Pucharu Polski w Koziegłowach.