Wiadomo już do kogo trafi kolejna Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Wręczana w stolicy Dolnego Śląska nagroda została ustanowiona w 2004 r. przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej. Przyznawana jest osobom, które uosabiają "myślenie o państwie, jako dobru wspólnym", a także instytucjom, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Laureata nagrody wskazała jej Kapituła, o czym poinformował we wtorek wrocławski magistrat. „Patrząc na obecną sytuację międzynarodową, szczególnie na brutalną wojnę na Ukrainie i imperialne ambicje Rosji, możemy jeszcze bardziej docenić znaczenie naszej obecności w NATO. Javier Solana, jako sekretarz generalny NATO, odegrał kluczową rolę w procesie wprowadzenia Polski do tej organizacji. Jego nieustanne zaangażowanie i wizjonerskie podejście zapewniły Polsce nie tylko bezpieczeństwo, ale także silne wsparcie sojuszników w obliczu współczesnych zagrożeń" – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Javier Solana to hiszpański polityk i dyplomata, w latach 1995–1999 sekretarz generalny NATO, a od 1999 do 2009 wysoki przedstawiciel do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej. Za kadencji Solany jako sekretarza generalnego NATO, Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Solana na wiadomość o tym, że został laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego powiedział, że to dla niego „wielki zaszczyt". „Polska jest kluczowym elementem w zrozumieniu historii współczesnej Europy. Od czasu przystąpienia do NATO udowodniła, że jest niezawodnym sojusznikiem, wnosząc ogromny wkład we wspólne bezpieczeństwo i rozwój Europy" – powiedział hiszpański polityk.
Nagroda zostanie wręczona 22 czerwca we Wrocławiu. Dotychczas wśród uhonorowanych Nagrodą im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego znaleźli się m.in. Tadeusz Mazowiecki, George Bush senior, Stanisław Szuszkiewicz, kardynał Jean-Marie Lustiger, Siergiej Kowalow, Vaclav Havel, Leszek Balcerowicz, Jerzy Koźmiński, Valdas Adamkus, Instytut Literacki w Paryżu, prof. Zbigniew Brzeziński, litewski prozaik i poeta Tomas Venclova, czy były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.