Barszcz Sosnowskiego znowu w lasach Dolnego Śląska

Beata Makowska, MC | Utworzono: 2024-06-05 07:14 | Zmodyfikowano: 2024-06-05 07:14
Barszcz Sosnowskiego znowu w lasach Dolnego Śląska - fot. archiwum radiowroclaw.pl
fot. archiwum radiowroclaw.pl

Największe zagrożenie stanowi w upalne dni, a kontakt lub nawet przebywanie w jego pobliżu może mieć tragiczne skutki, często wymagające błyskawicznej interwencji lekarza. Jak mówi Malwina Sokołowska, rzecznik regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, kiedy będziemy mieli styczność z ta rośliną należy działać szybko.

„Pierwsze objawy mogą wystąpić nawet po kilkunastu minutach. Widzimy je na naszej skórze. Co możemy zrobić, gdy doszło do takiego kontaktu? Obficie przemyć miejsce na ciele, zakryć je ubraniem przed działaniem promieni słonecznych gdyż one jeszcze potęgują ból. I jak najszybciej udać się do lekarza”, mówi Malwina Sokołowska.

Roślina, która może osiągać nawet 5 metrów wysokości, jest bardzo niebezpieczna dla człowieka. Największe zagrożenie stanowi w upalne dni. Powoduje silne poparzenia, alergie, nowotwory, choroby narządów wewnętrznych, a nawet śmierć.

"Pierwsze objawy mogą wystąpić nawet po kilkunastu minutach. Dlatego jeśli widzimy na naszej drodze Barszcz Sosnowskiego, omińmy go - mówi Malwina Sokołowska, rzecznik regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych."

Jak reagować w razie "spotkania" z Barszczem Sosnowskiego?

Rośliny nie należy samemu usuwać - o miejscu występowania należy powiadomić Urząd Gminy. Można także zgłosić stanowiska tej rośliny przez Internet, na stronie barszczsosnowskiego.org.pl. Barszcz Sosnowskiego, to niezwykle odporna roślina, łatwo rozprzestrzenia się z wiatrem i z wodą. Nasiona mają długą zdolność kiełkowania, mogą przebywać w glebie nawet pięć lat.

To nie jedyna niebezpieczna roślina w lesie. Ostatnio niedaleko Oleśnicy zauważono szczwół plamisty. On także jest silnie trujący dla człowieka.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.