Zaproś jeża do swojego ogrodu
To kolejna akcja organizacji, która ma pomóc jeżom bezpiecznie wrócić do natury. Wypuszczone od razu w parkach czy miejskich lasach mogą być mieć trudności. Bezpieczny i przyjazny ogród mógłby być etapem przejściowym.
„Każdego roku po leczeniu, czy odkarmieniu wypuszczamy na wolność wszystkie jeże, które są gotowe do samodzielnego życia w naturze. Każde zwierzę to osobna historia, oczywiście ogrom wysiłku, pracy oraz koszty, dlatego zapraszamy do wsparcia jeżowych zbiórek i udostępniania jeżom bezpiecznych ogrodów” – mówi Katarzyna Szakowska z Ekostraży.
Dla wielu Wrocławian jeż w ogrodzie to okazja, aby lepiej poznać te pożyteczne zwierzęta. „Ma dużo krzaków, ma się gdzie schować, myślę, że będzie mu tu dobrze. Każdy sposób jest dobry, jeżeli ich nie krzywdzi, a tu będzie mu dobrze, będzie miał jedzenie, wodę” - mówią Radiu Wrocław mieszkańcy.
Kryteria ogrodów przyjaznych dla jeży znajdują się na stronie internetowej Ekostraży. Można tam też zgłaszać miejscówki przyjazne jeżom.
Jakie warunki musi spełnić Miejsce Przyjazne Jeżom?
- potwierdzone występowanie jeży europejskich w okolicy,
- brak szlaków komunikacyjnych o znacznym natężeniu ruchu,
- teren nie może być zalewany okresowo przez wodę, nie mogą znajdować się też na nim zbiorniki wodne o stromych brzegach,
- teren musi być zaniedbany pielęgnacyjnie – mile widziane chaszcze i wszelkie naturalne schronienia dla jeży,
- nie może być to zamknięty ogród – możliwość przejścia, swobodnego przemieszczania się i migrowania,
- na terenie nie mogą być stosowane chemiczne środki ochrony roślin, a wszelkie ewentualne zabiegi pielęgnacyjne, w tym koszenie, odbywać się muszą z zachowaniem szczególnej ostrożności i uwagi,
- istnieje możliwość (i chęć!) dbania o jeże – np. karmnik, budka bytowa, wystawienie karmy i koniecznie miseczki z wodą.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.