"Potrzebujemy renaturyzacji Odry" - we Wrocławiu dyskutowano o nowelizacji ustawy
Jak przypomina Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju, obowiązek przywrócenia stanu zbliżonego do naturalnego, dotyczy nie tylko Odry. "UE i jej eksperci przyjęli program strategii bioróżnorodności. Do 2030 roku mamy zrenaturyzować 25 tys. km rzek. Po co? Byśmy nie mieli problemu z powodziami, suszami, żebyśmy mieli zdrowe ekosystemy, które będą służyły ludziom, ale też po to, by były odporne na katastrofy, jak ta w 2022 roku" - mówi ekspert.
Ministerstwo Środowiska i Klimatu prowadzi rozmowy z przedsiębiorstwami, zrzucającymi wodę do Odry
Negocjacje dotyczą budowy instalacji odsalających. Takie inwestycje mogłyby w przyszłości zapobiec katastrofie ekologicznej na rzece. Na konferencję do Wrocławia przyjechało ponad 100 osób - naukowców, ekologów i urzędników z Polski, Czech i Niemiec.
"To nasza wspólna sprawa" - mówi Radiu Wrocław Teresa Wagner z Międzynarodowej Koalicji Czas na Odrę. "Dla renaturyzacji i ludzi żyjącej wzdłuż rzeki, potrzebujemy współpracy, dlatego tu jesteśmy".
Uczestnicy konferencji połączą się z Odry z przedstawicielami sejmowego zespołu dotyczącego rzeki. Jak deklaruje wiceministra środowiska i klimatu Urszula Zielińska, kanalizacja Odry - w kształcie zaproponowanym przez poprzednią władzę - została wstrzymana.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.