Tego nie rób! Jak unikać kiepskich nawyków dotyczących korzystania z energii?

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-05-28 11:48 | Zmodyfikowano: 2024-05-28 11:49
Dodaj do Wykop.pl
Tego nie rób! Jak unikać kiepskich nawyków dotyczących korzystania z energii? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Czy wiesz, dlaczego płacisz wysokie rachunki za prąd?

Fakt, że większość z nas ma złe nawyki i nawet o tym nie wie, potwierdza ciekawe badanie z 2022 roku, wykonane na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Uczestnikom badania zadano tylko jedno pytanie: „Jakie sprzęty są w największym stopniu odpowiedzialne za zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w sezonie letnim?”. Odpowiedzi, które zdobyły najwięcej głosów, to kolejno: klimatyzacja, płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny, czajnik elektryczny, lodówka oraz pralka. 

Tymczasem ranking urządzeń, które faktycznie zużywają najwięcej prądu, prezentuje się zgoła inaczej. Są to:

  • piekarnik elektryczny,
  • płyta indukcyjna,
  • bojler elektryczny,
  • czajnik elektryczny,
  • zmywarka,
  • lodówka.

Niektóre urządzenia pojawiają się na obu listach. Mogłoby się zatem wydawać, że z wiedzą Polaków w zakresie energochłonności wyposażenia domu nie jest tak źle. Jest to jednak tylko połowiczny sukces. Martwić może to, że najbardziej energochłonne urządzenia (płyta indukcyjna, piekarnik, czajnik) trafnie określiła zaledwie ¼ ankietowanych. Zdecydowana większość nie uwzględniła ich nawet w swoich odpowiedziach!

Oszczędzanie nie będzie skuteczne, jeśli nie dowiesz się, które sprzęty pochłaniają najwięcej prądu. W wielu przypadkach trudno to określić samodzielnie, dlatego warto wspomóc się nieco nowoczesnymi rozwiązaniami. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z kalkulatora zużycia prądu, takiego jak ten dostępny na stronie internetowej sprzedawcy prądu E.ON. Polska. Dzięki niemu dowiesz się, które sprzęty w Twoim domu odpowiadają za największe zużycie energii. Wiedza ta pozwoli Ci określić, gdzie najlepiej ograniczyć zużycie i na jakie oszczędności możesz liczyć.


Złe nawyki korzystania z energii – czego nie robić, aby skutecznie oszczędzać?

Wiedza na temat energochłonności urządzeń elektrycznych to jedno, a ich niewłaściwe użytkowanie to osobna kwestia. Jeśli rachunki za prąd mają się widocznie zmniejszyć, nie wystarczy ograniczyć czasu korzystania ze sprzętów. Taka strategia oszczędzania nie jest skuteczna na dłuższą metę – szybko staje się uciążliwa, a czasami jest po prostu niewykonalna. Lepiej skupić się na czynnościach, które zwiększają pobór energii, a których wyeliminowanie nie obniży komfortu Twojego życia.

Oto przewinienia, które drogo Cię kosztują:

  1. Niewłaściwy dobór oświetlenia (żarówki wykonane w technologii LED pobierają nawet o 80% mniej energii niż tradycyjne oświetlenie).
  2. Gotowanie bez przykrycia i w naczyniach niedopasowanych do kształtu palnika kuchenki.
  3. Ciągłe otwieranie lodówki lub piekarnika podczas pieczenia.
  4. Przepełnianie lodówki.
  5. Rozmrażanie produktów żywnościowych w mikrofalówce.
  6. Uruchamianie pralki lub zmywarki z niepełnym ładunkiem.
  7. Wykorzystywanie długich cykli prania lub zmywania, nawet przy lekkich zabrudzeniach ubrań i naczyń.
  8. Pranie w wysokich temperaturach.
  9. Pozostawianie włączonych urządzeń bez potrzeby.
  10. Pozostawianie wtyczek od telewizora, komputera czy ładowarki w gniazdku po zakończeniu korzystania z nich.
  11. Włączanie pełnego czajnika elektrycznego, nawet jeśli chce się zaparzyć tylko jedną filiżankę.

Sporym błędem jest korzystanie z przestarzałych urządzeń, które zużywają mnóstwo energii. Nie jest to co prawda nawyk, a bardziej przeszkoda w oszczędzaniu. Niestety, niekiedy bez wymiany sprzętu nawet pozbycie się złych przyzwyczajeń może nie przynieść pożądanych oszczędności na rachunkach za prąd. Jeśli więc planujesz zakup nowych urządzeń, zastanów się nad wyborem modeli o wysokiej klasie energetycznej. Pamiętaj jednak, żeby wcześniej rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.


Jaka strategia oszczędzania energii elektrycznej będzie dla Ciebie najlepsza?

Ostatnim krokiem do oszczędności energii, jest takie wdrażanie dobrych nawyków, aby proces ten był możliwie najbardziej komfortowy. Najchętniej wybieraną metodą oszczędzania jest metoda małych kroków. Polega ona na codziennym wprowadzaniu dobrych zmian w codziennej rutynie i dodawanie kolejnych, jeśli wcześniejsze wejdą Ci już w nawyk. To dogodne rozwiązanie dla osób, które nie lubią radykalnych zmian, a przy tym zdają sobie sprawę, że wymierne korzyści przyjdą trochę później. Metodę małych kroków docenisz też, jeśli jesteś roztargniony lub nie masz ustalonego harmonogramu dnia. W ten sposób łatwiej przyswaja się właściwe nawyki, które utrzymają się przez długi czas.

Jeśli jednak oszczędność staje się koniecznością, lepiej opracować szczegółowy plan działania i ściśle się go trzymać. Pomocne może okazać się wypisanie prawidłowych zasad korzystania z urządzeń elektrycznych na małej kartce i przyczepienie ich na tym sprzęcie. Innym sposobem na trzymanie się planu jest robienie codziennych checklist, w których będziesz odznaczać pozycji zwiększające Twoje oszczędności.

Pamiętaj, że motywacja i zadowolenie z wyników to bardzo ważne czynniki sukcesu. Wyznaczaj sobie realne cele i nie forsuj niektórych czynności, jeśli mimo Twoich wysiłków kończą się niepowodzeniem. Oszczędzanie nie musi, na nawet nie powinno być drogą przez mękę!