Problemy Politechniki Wrocławskiej z kierunkiem lekarskim
Ministerstwo Zdrowia skierowało w poniedziałek do konsultacji projekt rozporządzenia, który określa limit przyjęć na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025. W projekcie nie uwzględniono uczelni, które nie posiadają zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej na rozpoczęcie kształcenia lekarzy. Wśród nich jest Politechnika Wrocławska.
Politechnika Wrocławska odpowiada
"Wszystkie uwagi, zostały przeanalizowane a działania uzupełniające – wdrożone" - mówi Michał Ciepielski z zespołu prasowego Politechniki Wrocławskiej. "Uwagi PKA dotyczyły m.in. niezapewnienia studentom w pełni możliwości korzystania z zasobów bibliotecznych. Kolejnym problemem, zdaniem PKA, była koncepcja kształcenia na kierunku lekarskim - nie wpisywała się w misję i strategię uczelni" - dodaje.
Politechnika Wrocławska nadal czeka na wizytę zespołu opiniującego Polskiej Komisję Akredytacyjnej w sprawie kierunku lekarskiego. Z tego powodu uczelnia nie mogła znaleźć się w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie limitów na kierunki lekarskie w roku 2024/2025.
Przed uczelnią wizytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej
Resort zaznacza, że ewentualna nowelizacja tego rozporządzenia oraz opis zmian dla roku akademickiego 2024/2025 w stosunku do roku akademickiego 2023/2024 nastąpi dopiero po uzyskaniu ocen PKA.
Wizyta zespołu z PKA planowana jest na PWr w terminie 12-13 czerwca. "Do tego czasu nie prowadzimy rekrutacji na kierunek lekarski" - dodaje Michał Ciepielski. "Rekrutacja na PWr rozpocznie się 1 czerwca, natomiast rekrutację na kierunek rozpoczniemy po otrzymaniu zielonego światła z ministerstwa".
"Jesteśmy przekonani, że opinia zespołu PKA będzie dla nas pozytywna i będziemy mogli przyjąć nowych studentów kierunku lekarskiego na rok akademicki 2024/25" - przekazuje w komunikacie prasowym PWr, dodając, że dokumenty w tej sprawie uczelnia otrzymała we wtorek, 28 maja.
W projekcie rozporządzenia znalazł się za to wrocławski Uniwersytet Medyczny, który może przyjąć 355 studentów, w tym 50 w Wałbrzychu. Dodatkowo 290 na studia niestacjonarne i prowadzone w innych niż polski językach.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.