Hubert Hurkacz wygrał pierwszy mecz w Paryżu

PP/PAP | Utworzono: 2024-05-26 19:00 | Zmodyfikowano: 2024-05-26 19:00
Hubert Hurkacz wygrał pierwszy mecz w Paryżu - fot. Wikipedia/si.robi

Mochizuki w światowym rankingu zajmuje 163. miejsce i do turnieju głównego dostał się przez kwalifikacje. W seniorskiej rywalizacji nigdy nie przebrnął 1. rundy w Wielkim Szlemie, ale w 2019 roku wygrał juniorski Wimbledon. Hurkacz mierzył się z nim pierwszy raz.

Po kilku minutach meczu mogło się wydawać, że debiutujący na paryskich kortach Mochizuki nie sprawi większych problemów Polakowi, który błyskawicznie go przełamał. Niespełna 21-letni Japończyk szybko jednak odrobił stratę, a później imponował zawziętością, dobiegając do najbardziej wymagających piłek.

Jeśli wymiany były krótkie, to zwykle wygrywał je zawodnik z Wrocławia, ale te trwającą dłużej niż cztery uderzenia częściej kończyły się punktem dla Japończyka. Waleczny Mochizuki inicjatywę przejął w siódmym gemie, kiedy znów przełamał Hurkacza. Kilkanaście minut później zamknął pierwszego seta.

W drugiej partii wydawało się, że wrocławianin złapał właściwy rytm. Jedno przełamanie w szóstym gemie pozwoliło mu wyrównać stan meczu. Jednak w kolejnym secie Japończyk zagrał popisowo. Mochizuki serwował precyzyjnie i podopieczny trenera Craiga Boyntona miał tylko jedną, w dziewiątym gemie, okazję na przełamanie. Zirytowany Polak kilka razy blisko był uderzenia ze złości rakietą o kort, ale powstrzymywał się. Mochizuki przełamał go już w drugim gemie, co ostatecznie wystarczyło do wygrania partii.

Mochizuki pierwszy raz w karierze rozgrywał mecz dłuższy niż trzysetowy. Japończyka albo dopadło zmęczenie, albo jakiś problem zdrowotny, bo nagle jego gra uległa znacznemu pogorszeniu. W całym czwartym secie zdołał wygrać tylko sześć piłek, a średnia prędkość jego pierwszego serwisu spadła do 163 km/h. Przegrał 0:6 i na kilka minut udał się do szatni. Po powrocie spisywał się lepiej, ale tylko do stanu 2:2. Trzy kolejne gemy padły łupem Hurkacza.

Kiedy wydawało się, że mecz zmierza ku końcowi, nad kompleksem kortów przeszła ulewa. Kibice w popłochu opuścili trybuny, a zawodnicy pod parasolami zeszli do szatni. Mecz wznowiono po nieco ponad godzinie na zaledwie kilka minut. Najpierw Mochizuki przy własnym podaniu zmniejszył stratę, ale Polak również serwował bez zarzutu i nie dał rywalowi wrócić do gry.

Tenisiści spędzili na korcie dwie godziny i 58 minut. Hurkacz posłał 21 asów, a najszybszy jego serwis miał 224 km/h.

W środę rywalem 27-letniego wrocławianina w 2. rundzie French Open będzie Amerykanin Brandon Nakashima, który w światowym rankingu zajmuje 84. miejsce. Hurkacz nigdy z nim jeszcze nie grał.