Odkładając rzeczy na miejsce. Żydowscy breslaurerzy i ich przedmioty
Organizowana wspólnie z Urban Memory Foundation ekspozycja jest oparta na prywatnych zbiorach żydowskich rodzin z Breslau i tworzona we współpracy z nimi. Jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.
Czego możemy się dowiedzieć o przedwojennym życiu rodzinnym, życiu społeczności i miasta? Jak wyglądało mieszczańskie życie żydowskie – to prywatne, religijne, kulturalne i zawodowe? Wystawa odpowie na te i inne pytania, prezentując niemal sto obiektów, fotografii i dokumentów użyczonych nam przez dwanaście rodzin dawnych Breslauerów, obecnie rozproszonych po całym świecie. Ekspozycja obejmie okres od XVIII wieku do dziś i będzie dostępna w języku polskim, angielskim i niemieckim. Siła i wartość kulturowa prezentowanych przedmiotów tkwi w ich powiązaniu z indywidualnymi, osobistymi historiami, wpisanymi jednocześnie w historię i topografię miasta.
Zapakowane rzeczy, tylko te najpotrzebniejsze lub cały dobytek – przedmioty codziennego użytku, meble, książki, pamiątki rodzinne, dzieła sztuki i nieoczywiste drobiazgi – wyjechały z rodzinami Herzów, Haddów, Freundów, Tischlerów, Zadików, Falków, Sklarzów, Peritzów i wielu innych z przedwojennego Breslau w czasie nazistowskich prześladowań. Podobnie jak ich właściciele, miały już nigdy nie wrócić.
Wystawie towarzyszy także komentarz sztuki współczesnej. Berlińska artystka Anna Schapiro zaprezentuje pracę z nurtu site-specific. Schapiro odkrywa warstwy historii, które są zawarte w obiektach prezentowanych na wystawie oraz eksploruje opowieści, które te obiekty ze sobą niosą, a także sposób, w jaki niewidoczne i zaniedbane aspekty przeszłości przeplatają się z teraźniejszością. Motywem wiodącym dla Schapiro jest historia prezentowanego na wystawie kilimu. W swojej pracy artystka wejdzie w interakcję z przestrzenią wystawy, tworząc nowe warstwy plastyczności i nanosząc je na ściany OP ENHEIM. Program wydarzeń towarzyszących obejmie także spotkania z potomkami i potomkiniami rodzin breslauerskich Żydów oraz cykl oprowadzań tematycznych.
Wstęp wolny.
Czas trwania wystawy: 29.05 – 22.09.2024
Galeria OP ENHEIM Pl. Solny 4 | 50–060 Wrocław
Organizatorzy: Fundacja Urban Memory, OP ENHEIM
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.