Uroczyste odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu
Pomnik w symboliczny sposób pokazuje sytuację całego pokolenia, które po 1945 roku znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Autorami projektu i jego wykonawcami są wrocławscy artyści - Tomasz i Konrad Urbanowiczowie.
Symbolicznego odsłonięcia dokonano 8 maja, punktualnie o godzinie 21. Zrobiła to mieszkająca we Wrocławiu, Wanda Kiałka, sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK. "Dla wielu rodzin pomordowanych żołnierzy to będzie miejsce ich symbolicznego spoczynku" – powiedział Radiu Wrocław Przemysław Lazarowicz, wnuk zamordowanego Adama Lazarowicza pseudonim Klamra:
„Mój ojciec, niestety już nieżyjący, w poszukiwaniu miejsca pochowania mojego dziadka poświęcił całe swoje życie. Też żołnierz wyklęty. Niestety nie udało się. Dziadek został prawdopodobnie pochowany na łączce, na Powązkach Wojskowych, ale do dzisiaj nie zidentyfikowano jego ciała”
Według Dyrektora Centrum Historii Zajezdnia, Andrzeja Jerie, ogromną wartością pomnika, jest to, że jego powstanie połączyło wiele środowisk. „Nawet opcji politycznych, z różnych stron politycznej barykady. Wokół tej idei postawienia pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu był naprawdę bardzo szeroki consensus i wielka wspólna praca. Długa, bo ten pomnik powstawał kilka lat, ale warto było czekać, bo mamy teraz miejsce, z którego możemy być naprawdę dumni.”
"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie"
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztof Szwagrzyk, podczas uroczystości podkreślił, że koniec II wojny światowej w Europie wcale nie oznaczał kresu walk o wolną Polskę, która spod niemieckiej, na prawie pół wieku, trafiła pod sowiecką okupację. "Teraz, skazanych na zapomnienie Wrocław uhonorował godnym miejscem" – powiedział Szwagrzyk:
„Myślę, że na każdym człowieku, nawet nie posiadającym wiedzy historycznej, ta niezwykła forma prezentacji zrobi ogromne wrażenie i na długo zostanie w jego pamięci. Każdy przystanie, chociażby z ciekawości, kto - tutaj w centrum miasta - został w tak wybitny sposób uhonorowany.”
Teren na którym znajduje się pomnik jest monitorowany.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.