Jerzy Pokój został przewodniczącym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Jerzy Pokój z Koalicji Obywatelskiej wybrany na przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w tej kadencji. W tajnym głosowaniu otrzymał 25 głosów. Jego kontrkandydatkę z Prawa i Sprawiedliwości, Ewelinę Szydłowską-Kędzierę, poparło 11 radnych. Jerzy Pokój obiecuje, że będzie się starał jak najlepiej pełnić swoją rolę:
„Zrobię wszystko, żeby większość, ta zdecydowana większość, która na mnie głosowała, dobrze wspominała moje zarządzanie sejmikiem, ale też będę się starał, aby Ci, którzy nie głosowali, mogli mi zaufać”
Na pierwszej sesji nie wybrano nowego Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Nie przewidziano tego punktu w porządku obrad. Jak mówi przewodniczący dolnośląskiej Platformy i kandydat na marszałka Michał Jaros, rozmowy z potencjalnym koalicjantem, czyli Trzecią Drogą jeszcze trwają. "Zawsze jest tak, że są kamienie milowe, elementy, które nas różnią i na pewno przez nie przejdziemy, ale o szczegółach, Pani redaktor proszę wierzyć, że ja nie zwykłem informować w trakcie rozmów".
Kto zostanie marszałkiem?
W kuluarach mówi się, że marszałkiem chciałby zostać także wiceminister Infrastruktury z Trzeciej Drogi Paweł Gancarz i to jest powodem przedłużających się negocjacji. Wiceminister temu zaprzecza i zapewnia, że będzie koalicyjne porozumienie: "My, jako Trzecia Droga, podtrzymujemy wolę współpracy w ramach Koalicji 15 października, ale do tego, żeby współpraca przez 5 lat układała się dobrze, potrzebne są szczegółowe uzgodnienia co do kierunków programowych, co do zakresów kompetencyjnych".
Gancarz powtarza, że negocjacje się przeciągają, bo trzeba wszystko dokładnie ustalić. „Po to, żeby współpraca była owocna i dobra w okresie najbliższych 5 lat, no to jest potrzebna poważna, też i odważna i zdecydowana dyskusja w formie negocjacji, nawet z partnerami w koalicji” - dodaje.
W poprzednich wyborach samorządowych w 2018 roku na Dolnym Śląsku wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 28,53 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (25,77 proc.). Trzeci wynik osiągnęli Bezpartyjni Samorządowcy (14,98 proc.).
Po wyborach w 2018 roku Prawo i Sprawiedliwość zbudowało większość dzięki koalicji z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Oba ugrupowania łącznie dysponowały dwudziestoma mandatami w 36-osobowej radzie. Później z koalicji odeszło kilku radnych, w 2023 roku w układ sił między koalicją rządzącą a opozycją wynosił 18 do 18.
Być może nowego Marszałka Województwa Dolnośląskiego poznamy za 2 tygodnie. Sesja na której ma się odbyć to głosowanie została zaplanowana na 21 maja.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.