Nowy przedmiot w szkołach. Będzie patriotycznie
Od września zastąpi HiT, czyli historię i teraźniejszość. Ma być praktycznie. Uczniowie poznają zasady działania państwa prawa i funkcjonowania instytucji publicznych. - Taka wiedza jest niezbędna - mówi dolnośląska Kurator Oświaty, Ewa Skrzywanek:
„Ten program przygotowywałby do nowoczesnego funkcjonowania w społeczeństwie, do działań obywatelskich. Nie tylko wiedzy i teorii, którą trzeba zakuć, ale działań. To powinien być czas, gdzie się debatuje, gdzie ścierają się poglądy - np. debaty oxfordzkie, albo dyskusja punktowana”
- Po ostatnich wyborach słychać było głosy młodych, którzy mówili, że nie wiedzą po co są wybory samorządowe - tłumaczyło decyzję Ministerstwo Edukacji. Dolnośląska Kurator Oświaty, która organizuje we Wrocławiu Radosną Paradę Niepodległości, mówi, że nauczanie postaw obywatelskich jest konieczne:
„Można na przykład zrobić symulację rady gminy: ile trzeba dać na edukację, ile na drogi, a ile na przychodnie. I jak to pogodzić. Ale też na przykład podstawowa wiedza - jeżeli zatrzymuje nas policja, to jakie mamy prawa i obowiązki, a jakie ma policjant"
Kurator sama przeprowadza we wrocławskich szkołach lekcje o UE. Ostatnia odbyła się w Szkole Podstawowej nr 63 przy ul. Jantarowej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.