Dzień Flagi. Święto narodowych barw - obchody we Wrocławiu
Na Placu Gołębim we Wrocławiu odbyły się z tej okazji obchody. Podczas podniesienia polskiej flagi na maszt, odśpiewano hymn narodowy:
Podczas uroczystości została przedstawiona historia związana z ustanowieniem Dnia Flagi. Wojewoda dolnośląski, Maciej Awiżeń, wyraził swoją dumę oraz przypomniał, że od 2002 roku "2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za granicą":
Święto Polaków
Uroczystość zgromadziła nie tylko wojsko, przedstawicieli IPN-u, władze samorządowe i lokalne, ale również Polaków. Każdy z nich otrzymał małą, podręczną flagę, aby dumnie celebrować ten dzień. "Nie zabrakło słów dumy i wspaniałego koncertu, ale też przybliżyliśmy historię pierwszej flagi powojennego Wrocławia" - mówi Kamilla Jasińska z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
- Obok godła, flaga jest symbolem narodowym - mówią wrocławianie oraz turyści.
"Flagą państwową RP jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie" – stanowi przepis ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Zgodnie z przepisami, biało-czerwoną flagę podnosi się na siedzibach lub budynkach, w których obradują Sejm, Senat, Prezydent RP oraz Prezes Rady Ministrów i Rada Ministrów. Podnosi się ją także przed budynkami, w których obradują rady gmin, miast, powiatów i sejmików województw – w trakcie ich sesji. Z okazji uroczystości oraz świąt państwowych flagi zdobią też budynki urzędów państwowych i samorządowych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.