Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otworzył Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa
Służby prasowe uczelni podały w środę w komunikacie, że na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu powstał pierwszy w Polsce na uczelni medycznej oddzielny Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa. W jego strukturze znalazły się trzy katedry, dotychczas funkcjonujące w ramach Wydziału Nauk o Zdrowiu: pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego. Studenci wybierający te kierunki nowy rok akademicki w październiku 2024 r. rozpoczną już w murach osobnego wydziału. Pielęgniarstwo i położnictwo będzie można studiować także w języku angielskim.
- To niewątpliwy prestiż dla tych kierunków, ale też odpowiedź na dynamicznie rozwijające się potrzeby społeczno-ekonomiczne oraz zmiany na rynku pracy w Polsce. Utworzenie Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa wynika z potrzeby dostosowania systemu edukacyjnego do nowych wyzwań w ochronie zdrowia, w tym przejścia od opieki medycznej do promocji zdrowia i prewencji chorób, rosnącego nacisku na podstawową opiekę zdrowotną oraz rozwoju technologii medycznych – powiedziała cytowana w komunikacie prof. Izabella Uchmanowicz, kierownik Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa UMW, której rektor UMW powierzył zadanie uruchomienia nowego wydziału.
Prof. Uchmanowicz podkreśliła, że pielęgniarki i położne nie tylko stanowią fundament systemu opieki zdrowotnej, ale są też nieodłącznym elementem zespołów wielodyscyplinarnych, które leżą u podstaw skoordynowanej opieki. Ich wkład jest kluczowy nie tylko w sferze podstawowej opieki zdrowotnej, ale również w dziedzinach specjalistycznych, jak kardiologia czy neurologia.
- Pielęgniarki, dzięki bliskiemu i bezpośredniemu kontaktowi z pacjentami oraz wysokiemu stopniowi zaufania, odgrywają również fundamentalną rolę w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej. Tymczasem rozwój i zmieniające się obowiązki w zakresie położnictwa i ratownictwa medycznego pociągają za sobą konieczność adaptacji systemów edukacyjnych, aby sprostać nowym wyzwaniom i potrzebom współczesnej opieki zdrowotnej – czytamy w komunikacie.
Na Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa UMW planuje się przyjąć w roku akademickim 2024/2025 ponad 500 nowych studentów. Łącznie z wcześniejszymi rocznikami studiować tu będzie ponad tysiąc osób. Nowością jest możliwość studiowania pielęgniarstwa w języku angielskim. Na studiach English Division zaplanowano 30 miejsc.
Prof. Izabella Uchmanowicz podkreśliła, że decyzja o podjęciu tych studiów to krok w stronę zawodu z przyszłością. Oceniła, że praca w tych zawodach może wykraczać poza tradycyjne role w szpitalach czy w podstawowej opiece zdrowotnej.
- Kariera w pielęgniarstwie czy położnictwie może przybrać wiele form – od samodzielnej praktyki przez zarządzanie zespołami aż po zaangażowanie w badania naukowe. Zawód ten, mimo że wymagający i obarczony dużą odpowiedzialnością, przynosi ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia – dodała.
Prof. Izabella Uchmanowicz ekspertką kardiologii na arenie międzynarodowej. Jej dorobek naukowy obejmuje ponad 300 publikacji. Znalazła się w prestiżowym gronie 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców roku 2022 r. – poinformowano w komunikacie.
- Nasz zespół dydaktyczny skupia wybitnych specjalistów, którzy nie tylko osiągnęli znaczące sukcesy naukowe, ale także uczestniczą w pracach towarzystw naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Dzięki temu nasi studenci mogą liczyć na edukację na najwyższym poziomie, co zapewnia im solidne fundamenty do rozwoju zawodowego i osiągania własnych sukcesów w przyszłości – podsumowała prof. Uchmanowicz.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.