Dziś Dzień Radia!
Kacper Ignaszak sprawdzał co wrocławianie sądzą o radiu:
Gdzie najczęściej słuchacie radia?
11 kwietnia 1924 Radio Breslau wyemitowało pierwszą audycję.
Radio Breslau na początku funkcjonowało w wynajętych pomieszczeniach przy placu Powstańców Śląskich, w budynku należącym obecnie do spółki Energia Pro czyli Zakładu Energetycznego. Równolegle na terenach, wówczas na odległych obrzeżach Wrocławia, rozpoczęto budowę głównej siedziby radiostacji. Pierwsze słowa popłynęły w eter ze studia w budynku przy obecnej Karkonoskiej w grudnia 1925.
Przez następnych 7 lat radio nadawało głównie na obszarze miasta. Zdecydowane rozszerzenie zasięgu nastąpiło dopiero po uruchomieniu nadajnika w Żórawinie. Była to 146 metrowa drewniana wieża wewnątrz której wisiała właściwa antena, czyli cienka stalowa lina. Na terenie ówczesnych Niemiec zbudowano 5 takich nadajników. Obok tego pod Wrocławiem, we Frankfurcie nad Menem, Monachium, Szczecinie i Gliwicach. Ta ostatnia 104-metrowa wieża stoi do dziś.
Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Marconiego. Syn włoskiego kupca z Lombardii rozpoczął doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych w roku 1894. Nie zyskawszy na półwyspie Apenińskim zainteresowania swymi pracami wyjechał do Wielkiej Brytanii. Tam już w 1896 publicznie zaprezentował swój wynalazek.
Konkurentami do tytułu wynalazcy radia byli także serbski inżynier Nikola Tesla oraz rosyjski fizyk Aleksander Popow. W 1943 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe Tesli, ale to Marconii - mimo, że przyznał się do korzystania z dorobku Serba - w powszechnej świadomości został wynalazcą radia.
fot. Wikipedia/Guglielmo Marconi
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.