Pałac Jedlinka odzyska blask? Mają powstać trzy nowe ścieżki turystyczne
Jeszcze kilka miesięcy temu był wystawiony na licytację komorniczą, co zaskoczyło opinię publiczną. Teraz szczęśliwie zakupili go dawni najemcy. Mowa o Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju. Formalności zostały już dopełnione. - Kolej na przywrócenie zabytku do świetności - mówi Katarzyna Leda, współwłaścicielka:
- Firma kupiła pałac, budynki oficyny, ruinę starego browaru z przynależnym do tego terenem, z parkiem. Naszym założeniem jest oddać pałac w ręce Fundacji Pałac Jedlinka. Po prostu prywatnemu właścicielowi nie jest tak prosto uzyskać kwotę np. z ministerstwa na remonty.
Fundację będą tworzyć osoby znające obiekt i jego historię. Zaczną jednak od prac ratunkowych:
- W tej chwili fundacja będzie miała za cel przywrócenie pałacowi należnego mu miejsca, oraz ratowanie tego obiektu. No bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że wymaga to niesamowitego nakładu środków. Jest to zadanie na pokolenia. Przede wszystkim musimy dokonać renowacji dachu w tym roku, ponieważ od tego zależy w zasadzie wszystko - wyjaśnia Sławomir Oxenius, Prezes Fundacji.
- Oprócz tego, że pałac będzie udostępniony turystom do zwiedzania, planujemy co najmniej dwie, trzy nowe ścieżki turystyczne, które będą koncentrowały się na historii XX wieku, II wojny światowej. Pałac był w czasie II wojny światowej główną siedzibą organizacji TODT. Planujemy zrobić cykl wystaw, koncertów, także muzyki klasycznej - zapowiada szef fundacji.
Fundacja planuje także przywrócić należne miejsce Carl'owi Krister'owi - dawnemu wałbrzyskiemu potentatowi porcelany. Pałac będzie też miejscem cyklu koncertów, m.in. muzyki klasycznej, ale nie tylko. Ponadto w przyszłości będą kontynuowane wspólne projekty ze studentami, w tym międzynarodowe.
To nie koniec planów. Właściciele pałacu chcą też odświeżyć zbudowaną kilka lat temu replikę wagonu sztabowego Amerika oraz uzupełnić jego ekspozycję o nowe elementy. Lifting przejdzie także pałacowy park, którego wcześniej jako najemcy - nie mogli pielęgnować. Mało kto bowiem wie, że przed laty, to właśnie fasada od strony parku była głównym wejściem do pałacu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.