We Wrocławiu będą przyglądać się ciszy
Spotkania obejmują spacery dźwiękowe, wykłady, warsztaty oraz sesje terapii dźwiękiem. Podczas nich widzowie będą przyglądać się ciszy jako zjawisku filozoficznemu, muzykologicznemu, psychologicznemu i performatywnemu.
- Festiwal Ciszy to spotkanie artystów i naukowców różnych dziedzin, którzy badają i dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat ciszy. - mówi Aleksandra Kotecka, kuratorka festiwalu:
"To jest tak, że w miastach żyjemy w bardzo dużym hałasie. Jest coraz głośniej zarówno w budynkach, jak i na uczelniach. Takimi projektami zajmuje się Politechnika Wrocławska, czyli tym, w jaki sposób hałas może przeszkadzać, i że są osoby, które potrzebują miejsca ciszy."
Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, głównie w Sali Teatru Laboratorium oraz na Bulwarach przy ul. Księcia Witolda 11. Ponadto, przewidziany jest spacer dźwiękowy od Przejścia Żelaźniczego do Bulwarów. Festiwal składa się z czterech linii programowych: Formy Ciszy, Akt Ciszy, Ciało Ciszy i Obrazy Ciszy.
- Gdy hałas stał się naszą codziennością, jej przełamaniem jest Festiwal Ciszy - dodaje Aleksandra Kotecka:
"Pomysł na sam festiwal wziął się z mojej bardzo głębokiej potrzeby zrozumienia głębszej pracy dźwiękiem, pracy z muzyką jako opozycji tego, co jest po drugiej stronie, czyli tego, czym jest cisza. Drugi aspekt to również moja głęboka potrzeba zrozumienia tego i bycia także osobą, która żyje w mieście."
Wydarzenie odbywa się z okazji 55. rocznicy uchwały Rady Muzycznej UNESCO, która jednogłośnie zagwarantowała każdemu prawo do ciszy w miejscach publicznych i prywatnych. Więcej szczegółów oraz pełen program można znaleźć na stronie internetowej Instytutu. Na wydarzenie obowiązują zapisy online.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.