Wrocławski policjant zainicjował wyjątkową kampanię antyprzemocową „Stop przemocy domowej. Walczmy o bezpieczne i wspólne dobro"
- W każdy wtorek od 15 do 19 na komisariacie Wrocław Krzyki czekamy na wszystkich poszkodowanych. Takie spotkania są możliwe, aby ofiary miały gwarancję rozmowy bez świadków – powiedział Radiu Wrocław, Pan Mateusz:
„Policjanci podczas interwencji starają się odseparować sprawcę od ofiary. Tak naprawdę w pierwszej sytuacji nie jesteśmy w stanie określić, czy do tej przemocy doszło, czy nie. Staramy się odseparować te osoby od siebie, ale to nie zawsze działa. Nie zawsze taka osoba chce się otworzyć przed nami i dlatego powstały te dyżury, aby zapewnić to bezpieczne miejsce.”
Policjanci na co dzień zajmujący się tą problematyką doskonale wiedzą, jak skomplikowany bywa często proces pomocy osobie dotkniętej właśnie tą formą przestępstwa.
- Ważne jest też szkolenie pracowników pogotowia – mówi Radiu Wrocław Mateusz Ziętek:
„Przygotowałem wraz z moim przyjacielem tez policjantem szkolenie dla pracowników placówek zdrowia. Pomagaliśmy ratownikom, pielęgniarkom, lekarzom, rozpoznawać te symptomy, kiedy dochodzi do jakiejś przemocy. Jesteśmy w stanie rozpoznać, kiedy do tej przemocy fizycznej dochodzi, to często nie jesteśmy w stanie rozpoznać, kiedy dochodzi do psychicznej przemocy czy innego rodzaju przemocy.”
Specjalne dyżury dla poszkodowanych w przemocy domowej odbywają się co wtorek, w godzinach od 15:00 do 19:00 w Komisariacie Policji Wrocław-Krzyki.
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.