TOP5 dolnośląskich Kół Gospodyń [GŁOSOWANIE]
TOP5 Radia Wrocław - słuchajcie zawsze w soboty od 11 00 do 15 00
Głosowanie potrwa do soboty 30 marca do 11 00. Raz na dobę można oddać głos. Zwycięża koło, które uzbiera najwięcej punktów. Głosy oddawane z adresów IP wyposażonych w sieć TOR oraz serwermi proxy oraz głosy oddane przez roboty zostaną usunięte.
Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Raczkowej
Fot.: KGiGW Raczkowa
Raczkowa to niewielka wioska oddalona od Legnicy zaledwie o kilka kilometrów. I chociaż mieszka w niej około 300 osób, to - oprócz OSP - działają tam aż cztery organizacje pozarządowe. Oczywiście, są mieszkańcy, którzy należą do wszystkich. Jednak w akcjach społecznych – bez względu na formalne struktury – przodują tam kobiety. Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Raczkowej - nazwa trochę na wyrost, bo w tym zestawie gospodarz jest tylko jeden, ale może pojawią się kolejni?
Koło Gospodyń Wiejskich Świerzawianki
Działają zaledwie od 2019 roku, ale o tych słynnych, świerzawskich pierogach słyszała już cała Kraina Wygasłych Wulkanów. Świerzawianki to 17 aktywnych, charakternych kobiet, bez których żadna gminna impreza się nie odbędzie. Słyną z tego, że nie boją się zaszaleć w kuchni. Eksperymentują podając tradycyjne potrawy w nowoczesny sposób, za co zostały wielokrotnie nagrodzone. Nie straszne im też występy na deskach teatru - bo gdy potrawy są już gotowe one ruszają na zajęcia teatralne i raz w roku wystawiają sztukę, a każda kończy się owacjami na stojąco. Jedyne czego im brakuje - jak mówią - to młodych silnych mężczyzn.. do dźwigania kuchennego zaplecza!
Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy Bolesławieckiej
Foto: Gmina Bolesławiec
Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy Bolesławieckiej słynie z pierogów. Jest jednym z tych kół, które istnieją od ponad 40 lat. Panie spotykają się przynajmniej raz w miesiącu w domu ludowym, czyli wiejskiej świetlicy. Tak jest od dwóch lat, a wcześniej spotykały się w prywatnych domach. Żyją w zgodzie z innymi organizacjami ze wsi i powiatu, wspierają się nawzajem i dzielą tradycjami, także bałkańskimi, bo są wśród nich repatrianci z Bośni, zabużanie i mieszkańcy innych regionów Polski.
Koło Gospodyń Wiejskich Nad Ślęzą
KGW Nad Ślęzą działa od roku, jednocząc dwie wsie koło Wrocławia - Rzeplin i Szukalice. - Mieszkamy tu od lat, a się nie znamy, stąd pomysł, by założyć koło - mówią pomysłodawczynie. Do tej pory zgłosiło się 18 osób - spotykają się cyklicznie, tworząc rękodzieło; angażują się też w akcje charytatywne - m.in. na rzecz strażaka-ochotnika Sebastiana z Rzeplina, który uległ wypadkowi i wymaga drogiej rehabilitacji.
Koło Gospodyń Wiejskich Jugowianie
Fot: Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda /B Szarafin
Koło Gospodyń Wiejskich z Jugowa powstało przeszło 60lat temu. W tym roku, w maju, będą świętować jubileusz. Tworzą je głównie Panie, choć są dwa wyjątki. Panowie trudnią się grą na instrumentach, wspierają także w tworzeniu ozdób czy rzeźb na wszelkie okazje. Świetnie się dogadują i są dla siebie wsparciem. Chętnie promują Gminę w całej Polsce, a nawet za granicą. Ludowe stroje zabierają nawet na wakacje.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.