Dolomity, kwarcyty i hematyty do obejrzenia na wystawie w Wojcieszowie

Karolina Bieniek, PP | Utworzono: 2024-03-07 07:45 | Zmodyfikowano: 2024-03-07 07:45
Dolomity, kwarcyty i hematyty do obejrzenia na wystawie w Wojcieszowie - fot. Karolina Bieniek
fot. Karolina Bieniek

Mowa o Wojcieszowie, miasteczku w powiecie złotoryjskim. Pierwsze wzmianki dotyczące wapiennictwa w Wojcieszowie pochodzą z II połowy XVI wieku. Jak podkreśla Jolanta Sałek ze Stowarzyszenia Ziemi Aktywnych i fundacji Chmielarz, brakowało już tylko wystawy, która jest niejako wprowadzeniem do prawdziwych podróży w czasie organizowanych rajdów śladami dawnego górnictwa.

- Celem było pokazanie tego, jak bardzo zmienił się krajobraz przemysłowy naszego miasteczka, jak to wyglądało kiedyś, a jak wygląda teraz. Ile elementów tej infrastruktury technicznej pozostało i gdzie się znajduje. Takie spojrzenie w przeszłość, w porównaniu z tym co jest teraz.

- Chcemy nauczyć turystów rozpoznawać zarówno minerały jak i obiekty poprzemysłowe w terenie. A tych nie brakuje - podkreśla Wacław Patalas ze Stowarzyszenia Ziemia Aktywnych:

- Zachowały się dwa piece z przełomu XVIII I XIX wieku, z czego jeden znajduje się tuż przy geopunkcie Gruszka i jest on przystosowany do obejrzenia dokładnego przez turystów. Jest pomost, który do niego prowadzi, można zajrzeć w głąb.

Minerały i skały z Wojcieszowa, które znalazły się na wystawie, pochodzą ze zbiorów mieszkańca Wojcieszowa Tomasza Sikorskiego. Poza rycinami i fotografiami przedstawiającymi zmieniający się krajobraz przemysłowy miasteczka przygotowano także krótki film o historii górnictwa wapienia. Ekspozycja jest ogólnodostępna, a wstęp bezpłatny.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ:

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.