Ruiny przyciągają miłośników historii do Goszcza
W efekcie powstała przestrzeń, która ma stanowić centrum życia kulturalnego i społecznego gminy Twardogóra, a także atrakcyjne miejsce dla turystów. W tym celu wybudowano platformy widokowe, zamontowano oprawy iluminacji zabytku, kamery monitoringu oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. - Pałac jest zachowany jako ruina, więc cały czas trzeba nad nim pracować - mówi Radiu Wrocław Paweł Czuliński, burmistrz Twardogóry:
- A to widzimy ruchomą cegiełkę, albo inny element. Cały czas trzeba na to uważać i poprawiać. Ale faktycznie, ogromne tony wlanego w te mury betonu, stali, powodują, że dzisiaj możemy być spokojni, że ta ruina przetrwa nie kilka, a kilkadziesiąt następnych lat i będzie nas tu cieszyć.
W ruinach dostępny będzie niebawem mapping, czyli specjalne oświetlenie dla wybranych elementów obiektu za pomocą światła projektora, poprzez przygotowaną wcześniej animację, a wnętrza pałacu zostaną ożywione za pomocą VR, czyli wirtualnej rzeczywistości, która przeniesie zwiedzających do dawnego pałacowego życia. - Z pałacu cieszą się nie tylko turyści, ale także sami mieszkańcy – mówi sołtys Goszcza Stanisław Kadela:
- Część mieszkańców też się podnieca tym wszystkim, że tak powiem szczerze. Ja to też jestem tu prawie codziennie. Mieszkam niedaleko i tak mnie tu ciągnie. Rowerek i tak objeżdżam okolice, sprawdzam wszystko. A to papierek trzeba podnieść, a to butelkę czy plastik jakiś posprzątać. Człowiek się jakoś tak wczuł. Mieszkam tu 65 lat, więc musowo.
Zadanie wspierane jest finansowo - w ramach Programu „Kultura” - z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość zadania to blisko dwa i pół miliona euro.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.