Kto powinien sięgnąć po ashwagandhę?
Naturalne sposoby na regulację nastroju
O witanii ospałej ostatnio zrobiło się głośno. Dziś, kiedy doświadczamy ogromnego stresu związanego m.in. z nadmiarem informacji, niepewnością jutra i częstymi zmianami, szukamy sposobu, aby sobie z nim poradzić. Joga, techniki mindfulness i bliskie relacje pomagają nam lepiej funkcjonować i regulować nastrój. Godnym uwagi rozwiązaniem wydają się również adaptogeny, do których zaliczamy m.in. ashwagandhę.
Jakie właściwości mają adaptogeny?
Adaptogeny to niejednorodna grupa roślin i grzybów, którą utworzyli biolodzy w ubiegłym wieku. Botanicy zauważyli, że niektóre zioła wspierają ludzi w obliczu sytuacji stresowych. Pomagają im zaadaptować się do trudnych warunków środowiskowych i emocjonalnych. Mogą przyczyniać się też do przywrócenia stanu wewnętrznej równowagi. Wszystkie adaptogeny są nietoksyczne, a swoje działanie zawdzięczają substancjom, które wykształciły w odpowiedzi na stresory.
Ashwagandha - wsparcie dla osób doświadczających stresu
Ashwagandha spotkała się z dużym zainteresowaniem osób żyjących w długotrwałym napięciu nerwowym. Wymagająca praca i zmiany w życiu osobistym, także te pozytywne jak ślub czy narodziny dziecka, generują stres. Zakłócają naszą równowagę emocjonalną, co odbija się niekorzystnie na samopoczuciu. Coraz częściej skarżymy się na ogólne rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i snem. Niektórzy z nas wybierają nieadaptacyjne strategie radzenia sobie ze stresem. Zajadają go słodyczami lub zapijają alkoholem. Nie jest to dobre rozwiązanie, dlatego warto nauczyć się regulować emocje. Dobrym rozwiązaniem wydaje się również witania ospała.
Adaptogeny, w tym ashwagandha, obfitują w cenne antyoksydanty. Wspomniane substancje mają za zadanie zneutralizować wolne rodniki. Wspomniane cząstki są bardzo reaktywne, a powstają nie tylko podczas oddychania komórkowego, ale też kontaktu z zanieczyszczonym środowiskiem i trudności emocjonalnych. Przeciwutleniacze oddają wolnym rodnikom elektrony, przez co te nie utleniają białek, lipidów i kwasów nukleinowych. W rezultacie reaktywne cząstki nie niszczą struktur komórkowych. Suplementację witanii ospałej poleca się w stanach napięcia nerwowego.
Witania ospała na zdrowy sen
Stres, który może mieć wymiar fizyczny (promieniowanie jonizujące), chemiczny (pyły zawieszone w powietrzu), biologiczny (infekcja) i emocjonalny, często zakłóca sen. Gdy w naszym życiu dzieje się coś niepokojącego, co zaburza równowagę organizmu, stajemy się czujni, a nasze zmysły ulegają wyostrzeniu. Nasze ciało zostało tak zaprogramowane przez ewolucję, aby w sytuacjach stresowych skupiać się na potencjalnych niebezpieczeństwach. Pobudzenie, którego wówczas doświadczamy, utrudnia sen. Jego niedobór odbija się niekorzystnie na naszym samopoczuciu, koncentracji, kreatywności i zdolności do regulowania emocji. Ashwagandha może wspierać zdrowy sen za sprawą swoich właściwości wyciszających.
Ashwagandha dla pracowników umysłowych
Praca umysłowa nie obciąża ciała, ale za to stanowi spore wyzwanie dla mózgu, który przetwarza ogromne ilości danych. Poszukuje najlepszych rozwiązań danego problemu i pozwala stworzyć kreatywne koncepcje. Nasz umysł także męczy się, gdy działa na wysokich obrotach przez dłuższy czas. Układ nerwowy jest wówczas narażony na stres oksydacyjny i destrukcyjny wpływ wolnych rodników. Pogorszeniu ulega wówczas pamięć, koncentracja i logiczne myślenie. Ashwagandha dostarcza antyoksydanty, które neutralizują reaktywne cząstki. Jej suplementacja wspiera funkcje poznawcze.
Witania ospała w diecie sportowców
Witania ospała, odkąd odkryto adaptogeny, bywa stosowana jako naturalne wsparcie wytrzymałości organizmu. Suplementują ją sportowcy, którzy wskutek intensywnych treningów fizycznych często doświadczają spadku sił witalnych. Wynika to ze stresu oksydacyjnego, do którego dochodzi wskutek przeciążenia mięśni i układu nerwowego sterującego ich pracą.
Mother`s Protect to polska firma zielarska, która ma w swojej ofercie wysokiej jakości suplementy z ashwagandhą.