Gwałt na muzeum. Dolnośląskie Tajemnice odc. 191

Radosław Bugajski, Joanna Lamparska | Utworzono: 2024-03-03 10:00 | Zmodyfikowano: 2024-03-03 10:00

10 maja 1945 roku Do Wrocławia przybywa Jan Ciałowicz, pierwszy polski konserwator zabytków w mieście. Ciałowicz jedzie przez morze ruin szukając budynków muzealnych i uczelnianych kolekcji. Tak trafia m.in. na plac Muzealny do zbombardowanego budynku Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych. Zastaje tam radziecki oddział, który w bibliotece trzyma konie.

„Gmach Muzeum Sztuk Pięknych zniszczony w wyniku bombardowania, wielka kopuła podziurawiona (…). Zachowała się w wielkim nieładzie olbrzymia biblioteka poświęcona głównie historii sztuki, wspaniałe wydawnictwa ilustrowane, duża ilość tek ze sztychami i.t.p. (…) Sam gmach muzeum, a szczególnie parter przedstawiał okropny obraz umyślnego zniszczenia i zanieczyszczenia już po ustaniu walk.

W najnowszym odcinku Dolnośląskich Tajemnic Joanna Lamparska, autorka książek i programów o tajemnicach historii – pokazuje obraz zniszczeń wrocławskich zbiorów, do których doszło w czasie walk o Festung Breslau, a następnie po wejściu Armii Czerwonej.

To wyjątkowy odcinek, bo widzowie radiowroclaw.tv jako pierwsi mają szansę na obejrzenie wnętrz nowego, niedostępnego dla osób z zewnątrz, Muzeum Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Wrocławskiego, do którego Joanna Lamparska powróci z „Dolnośląskiemi Tajemnicami”.

Gwałt na muzeum. Dolnośląskie tajemnice – scenariusz i prowadzenie: Joanna Lamparska, kamera i montaż: Radosław Bugajski, lektor: Gregor Niegowski, kierownik Redakcji Nowych Mediów: Dariusz Wieczorkowski

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.