Koniec problemów z wodą w Sobótce? Zakończyła się budowa nowej magistrali
Najpoważniejsza sytuacja miała jednak miejsce, przed kilkoma laty w Sobótce, gdzie wody przez bakterię coli wody brakowało przez wiele dni. Problem pod Ślężą, jak zapewnia burmistrz Sobótki, został rozwiązany raz na zawsze. -Zakończyliśmy budowę nowego wodociągu, powiedział Radiu Wrocław burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz.
-To był durszlak. Zbiornik, który rozebraliśmy, ten stary nie nadawał się praktycznie do użytku. Wszystko praktycznie co było od Świątnik do Janosika (jedno ze wzgórz w Sobótce – przyp.) zostało zmienione na nowe, są to piękne nowe rury, 350 i myślę, że na wiele, wiele lat możemy spać spokojnie.
Inwestycja kosztowała blisko 15 milionów złotych. Teraz gmina planuje inwestycję w maszyny poprawiające jakość wody, między innymi jej wysokie zakamienienie. Jednak nie zawsze to główne rury i wodociągi muszą odpowiadać za stan wody w naszych kranach, to nasze rury - przekonuje Magdalena Mieszkowska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu:
-Przede wszystkim musimy sprawdzać we własnym zakresie dlatego, że tam najczęściej leży problem. Woda dostarczana "na wejściu" tak zwanym zawsze spełnia wymogi, natomiast woda, która jest już w budynku, no to bywa różnie. Właściwie utrzymanie infrastruktury wodnej, jest obowiązkiem właściciela.
W skrajnych przypadkach odkładające się przez lata złogi w domowych rurach mogą wpływać między innymi na wygląd wody, ale także smak czy jej zapach.
Posłuchaj całego programu:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.