Stan Trzonolinowca monitorowany. Naukowcy kontrolują wytężenia lin
Stałe monitorowanie lin było jednym z ważniejszych zaleceń wydanej kilka tygodni temu ekspertyzy budynku.
Czytaj więcej: Eksperci o Trzonolinowcu: "Stan przedawaryjny, liny nośne w 70 proc. zużyte"
- Zaczynamy teraz, skończymy w lipcu. Wyniki poszczególnych pomiarów będziemy do siebie porównywać - mówi Radiu Wrocław prof. Krzysztof Schabowicz:
"Rozpoczynamy tzw. monitoring konstrukcji. Ten, który był zalecony w ekspertyzie. Badania mają służyć obserwacji, jak zachowuje się konstrukcja w czasie, czy stan wytężenia lin się zmienia."
- Pierwszym badaniem zweryfikujemy częstość drgań lin skośnych i określimy tak zwany stan zerowy konstrukcji - dodaje prof. Krzysztof Schabowicz:
"Badania będziemy wykonywać ponownie co 3 tygodnie, do lipca, by sprawdzać, czy stan jest taki sam, czy się zmienia."
Naukowcy napisali w ekspertyzie, że część z 12 lin nośnych w Trzonolinowcu jest bardzo mocno skorodowanych, a ich zużycie ocenili na niemal 70-procent. Zdaniem ekspertów budynek można, pod pewnymi warunkami, bezpiecznie zamieszkiwać do lipca. Wiążącą decyzję w tej sprawie podejmie niebawem, prawdopodobnie do końca lipca, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Badania finansuje miasto Wrocław, do którego należy 11 spośród 44 mieszkań. Prezydent Jacek Sutryk wielokrotnie, także na naszej antenie, zapewniał, że pomoże mieszkańcom zabytkowego budynku - zarówno w kwestii lokali zastępczych na czas remontu, jak i w zdobyciu funduszy na modernizację wieżowca.
Czytaj więcej: Co dalej z Trzonolinowcem? Mamy komentarze zarządcy i inspektora
Urzędnicy podkreślają, że nie ma mowy o wyburzeniu Trzonolinowca. "Jako Miasto chcemy, by został wyremontowany. Zasłużenie figuruje w rejestrze zabytków. Jest konstrukcją unikalną w skali całego kraju" - napisali wczoraj w mediach społecznościowych.
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.