Na pl. Solnym we Wrocławiu pojawiły się kamienie pamięci
W ten sposób instytucja kultury uczciła pamięć rodziny Herz, która przed wojną prowadziła w tym miejscu znany na całym świecie zakład obuwniczy. Proces zbierania informacji o rodzinie trwał kilka lat, podobnie jak działania mające na celu wmurowanie kamieni pamięci, mówi Radiu Wrocław Viola Wojnowski, fundatorka OP ENHEIM:
- Jestem bardzo szczęśliwa, bo po 10 latach udało nam się te cztery kamienie wmurować. To jest początek. W kamienicy było 21 ofiar nazizmu, to byli Żydzi. Ten dom był tzw. żydowskim domem.
Marka obuwnicza Herz rozwijała się do momentu przejęcia władzy przez nazistów. W czasie wojny, z powodu represji, rodzina została zmuszona do emigracji, opowiada Karolina Jara z fundacji OP ENHEIM:
- Jest to forma rozproszonego pomnika, ale o ogromnym ładunku emocjonalnym. Idąc ulicami, stajemy na chwilę przed konkretną osobą i możemy zastanawiać się, co się z nią stało.
Wmurowanie kamieni pamięci to finał projektu „Z Sercem do Historii – Śladami Rodziny Herz", w którym również były prowadzone inne działania mające na celu upamiętnić rodzinę, mówi Laura Gizicka, wolontariuszka projektu:
- Powstała strona internetowa, która pokazywała, jak wyglądałby ten sklep w nowoczesnym wydaniu, w naszych czasach. Powstał także audioprzewodnik, kartki, powstała też książka dla dzieci „But z historią".
Kamienie upamiętniły Steffi, Waltera, Hilde oraz Olgę Herz. Pierwsza trójka uciekła do Chile, Olga została zamordowana w obozie koncentracyjnym.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.