TOP5 klubów miłośników kolei [GŁOSOWANIE]
TOP5 Radia Wrocław - słuchajcie zawsze w soboty od 11 00 do 15 00.
Głosowanie potrwa do soboty 2 marca do godziny 14 30. Raz na dobę można oddać głos. Zwycięża klub, który uzbiera najwięcej punktów. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu
Fot:Barbara Zegarlicka
Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zrzesza ponad 200 osób; Nieformalnie działa od 1989 roku, formalnie - po rejestracji - od 91. Współpracował w tworzeniu kolekcji zabytkowego taboru kolejowego gromadzonego w skansenie w Jaworzynie Śląskiej, pod koniec XX wieku dostał pierwszą własną jednostkę taboru - wagon węglarkę typu 29W; od tego czasu kolekcja zabytkowego taboru się powiększa - dziś to już 100 jednostek. Od kilku lat klub walczy o utworzenie własnego muzeum, by móc pokazywać wagony i lokomotywy.
Stowarzyszenie Kolej Karkonoska
Fot: Piotr Słowiński
Stowarzyszenie Kolej Karkonoska to najprężniej działająca organizacja kolejowa w regionie jeleniogórskim. Walczą o zachowanie tras kolejowych, biorą udział w dyskusjach, chronią przed likwidacją budynki i obiekty kolejowe. Jest to niewielka grupa ludzi, którzy wożą drezyny na tory, a powstali, kiedy przestały działać Karkonoskie Drezyny Ręczne. Miłośnicy kolei stworzyli takie przedsięwzięcia jak Wleńska Kolej Drezynowa, organizowali przewozy drezynowe w Krzeszowie. Zabiegają o odtwarzanie dawnych tras kolejowych i nie przetwarzanie ich na drogi rowerowe, bo pociągi, jak uważają, będą służyć większej liczbie ludzi.
Stowarzyszenie Miłośników Kolei Ok1
Foto: SMK OK1 - Rafał Szymczak
Stowarzyszenie Miłośników Kolei Ok1 - to kilkunastoosobowa grupa pasjonatów z różnych części dwóch województw: dolnośląskiego i lubuskiego. Naturalnym wydaje się więc, że za centrum swojej działalności wybrali punkt na styku tych regionów. Dworzec kolejowy w Żaganiu idealnie się do tego nadaje. Powodów takiej lokalizacji jest cała lista. Choćby parowóz Ok1-198, który tam kiedyś dojechał i... przeszedł na emeryturę. Do dziś członkowie stowarzyszenia się nim opiekują. Znacznie większym zainteresowaniem cieszy się jednak wystawa, która zajmuje niemal całe skrzydło dworca.
Pasjonaci kolei z Jaworzyny Śląskiej
Fot: Bartosz Szarafin
Są grupą młodych ludzi, którzy pasjonują się koleją w różnych aspektach. Oprócz pasji łączy ich chęć przywrócenia do ruchu parowozu. W tym celu chętnie korzystają z wiedzy starszych kolegów - kolejarzy, którzy na parowozach jeszcze pracowali, a nawet je remontowali na co dzień. Młodzi kolejarze na razie są grupą nieformalną. Gdy tylko znajdą wolny czas - zjeżdżają do Jaworzyny Śląskiej z całego regionu i w ramach wolontariatu pracują: konserwują tabor na bocznicy muzeum, oraz porządkują elementy maszyn. Chcą je zinwentaryzować, oraz uczestniczyć w przygotowaniu zaplecza technicznego, z którego pomocą wkrótce będą mogli zacząć prace przy odbudowie wymarzonego pojazdu.
Miłośnicy kolei z Bolesławca
Fot: Zebrzydowa stacja kolejowa
To niewielka grupa skupiona przy Hufcu im. Szarych Szeregów organizująca wyprawy historyczne szlakiem dawnej bolesławieckiej kolei. Choć kolej w Bolesławcu ma się całkiem dobrze, to jak podkreślają miłośnicy kolei z Bolesławca "ta dzisiejsza, szybka, cicha i nowoczesna to już nie to samo". Na czele grupy stoją dwaj czynni instruktorzy harcerstwa, którzy swoją pasją do regionalnej historii próbują zarazić też młode pokolenie. Gromadzą stare pocztówki i fotografie, a podczas wypraw odwiedzają zapomniane miejsca i dokumentują jak powoli zanikają ostatnie ślady po kolei, którą pamiętają.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.