Wrocławskie MPK darmowe w dniu wyborów oraz z nowym biletem ulgowym?
Paulina Tyniec-Piszcz dyrektorka Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego zapewnia, że pasażerowie będą zwolnieni z opłat w każdą niedzielę wyborczą:
"To jest nasz wkład w te działania profrekwencyjne. Miasto się dosyć mocno rozrasta i też nie wszędzie ta dostępność komunikacyjna jest taka, że możemy spacerem dojść w różne miejsca. Chcielibyśmy, aby być może to zachęciło ich do skorzystania również z komunikacji miejskiej w tym dniu".
To nie jedyne inicjatywy miasta. W planach jest także wprowadzenie stałej 50-procentowej ulgi na przejazdy komunikacją miejską dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
"To jest grupa osób, które dzisiaj nie miały żadnej ulgi. W komunikacji miejskiej część osób z niepełnosprawnościami te ulgi posiada np. grupa osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze względu na choroby słuchu i wzroku. W tej chwili rozszerzamy tę grupę osób, której przyznajemy uprawnienia".
Z nowej zniżki na bilety będzie mogło skorzystać blisko 3 tys. osób. Jak powiedział Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc — wprowadzenie ulg dla osób niepełnosprawnych ma również wspierać ich aktywizację:
"Dla nas jako środowiska i osób z niepełnosprawnością jest to kolejny krok do wyeliminowania wykluczenia i społecznego i zawodowego. A przed to, że ten pierwszy krok jest poczyniony, to automatycznie daje szansę tym osobom na funkcjonowanie w społeczeństwie na równych prawach z innymi mieszkańcami".
Co będzie potrzebne do skorzystania ze zniżki?
"Legitymacja osoby niepełnosprawnej no i dokument tożsamości z dołączonym możliwie orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Ulga obejmie około 3 tys. osób". - tłumaczył Michał Sałkowski, zastępca dyrektora Wydziału Transportu.
Zmianami w opłatach za bilety Rada Miejska Wrocławia zajmie się podczas marcowej sesji.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.