4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
Lekarze przypominają o konieczność regularnych badań i zalecają, aby nie zapominać o właściwym trybie życia, zrównoważonej diecie oraz regularnej aktywności fizycznej. - Wczesna profilaktyka to podstawa - mówi Radiu Wrocław Wojciech Kielan, kierownik Katedry Klinik Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
„Chcę powiedzieć, że bardzo ważne jest wykrywanie nowatorów w stanie wczesnym. Wczesny rak żołądka czy wczesny rak jelita grubego. To są nowotwory bardzo powierzchniowe położone obejmujące tylko błonę śluzową i podśluzową, i wykrycie takiej zmiany w zasadzie rokuje pełen leczenie chirurgiczne takiego chorego”
W Polsce każdego roku około 18 tysięcy osób otrzymuje diagnozę raka jelita grubego
Pięcioletnie przeżycie pacjentów, u których wykryto raka jelita grubego w pierwszym stopniu zaawansowania wynosi od 85 do nawet 100%. - W czwartym stopniu zaawansowania spada do 5%. Medycyna idzie cały czas do przodu, jednak nie ma złotego środka na powstrzymanie zachorowania na nowotwór - dodaje Wojciech Kielan:
„Ona jest niewspółmiernie wysoka w porównaniu na przykład do tego sprzed 10 czy 15 lat. Teraz to zupełnie inny świat”
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązującą państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.