Eksperci o Trzonolinowcu: "Stan przedawaryjny, liny nośne w 70 proc. zużyte"
Eksperci określają stan konstrukcji Trzonolinowca jako przedawaryjny - to główny wniosek płynący z niemal 1000-stronnicowej ekspertyzy przygotowanej przez zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej.
W czwartkowy wieczór z lokatorami spotkali się naukowcy oraz urzędnicy. Prof. Krzysztof Schabowicz, który był kierownikiem zespołu opracowującego ekspertyzę, mówił m.in. o złym stanie lin nośnych, które są mocno skorodowane i w 70 proc. zużyte - awaria nawet jednej z nich, mogłaby grozić poważnymi konsekwencjami:
Konieczne jest systematyczne badanie lin. - Jeżeli ich stan się nie pogorszy, budynek można bezpiecznie zamieszkiwać do lipca - dodawał Krzysztof Schabowicz.
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:
Opinia naukowców nie jest wiążąca. To, czy budynek może być nadal zamieszkiwany, określi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego po zapoznaniu się z ekspertyzą. Może on zgodzić się z zaleceniami autorów opracowania, ale może też nakazać ewakuację mieszkańców w terminie szybszym niż sześć miesięcy.
Mieszkańcy Trzonolinowca są pełni obaw:
Niezależnie od decyzji Inspektora, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zadeklarował pomoc mieszkańcom. Jak mówił, czekają na nich, od zaraz, mieszkania zastępcze.
- Najważniejsza wiadomość jest taka, że Trzonolinowiec można uratować. Ufam, że wspólnymi siłami, to się uda, choć nie będzie to łatwa droga - mówił Jacek Sutryk:
Obecny na spotkaniu zarządca budynku informował, że remont mógłby rozpocząć się najwcześniej w 2025 roku - pod warunkiem znalezienia sposoby finansowania.
Oględziny Trzonolinowca trwały od 1 października do 20 grudnia, naukowcy zrobili odkrywki zbrojenia, przewierty ścian, zbadali też grubości stali i betonu, a do prac używali m.in. tomografu ultradźwiękowego, by sprawdzić, jak wygląda konstrukcja trzonu.
O Trzonolinowcu jest głośno od lipca 2023 roku - wtedy mieszkańcy modernistycznego bloku dowiedzieli się, że budynek jest w fatalnym stanie technicznym i - zgodnie z ekspertyzą dostarczoną przez zarządcę - powinni się z niego natychmiast wyprowadzić. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego zakwestionował jednak rzetelność dokumentu i polecił stworzyć kolejny. Zadania podjęli się naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy w czwartkowy wieczór przedstawili wyniki swojej pracy.
W listopadzie Trzonolinowiec został wpisany do rejestru zabytków.
CZYTAJ WIĘCEJ: Będzie ewakuacja Trzonolinowca? Mieszkańcy w szoku. "Nikt się tego nie spodziewał"
CZYTAJ WIĘCEJ: Co dalej z Trzonolinowcem? Mamy komentarze zarządcy i inspektora
CZYTAJ WIĘCEJ: Trzonolinowiec coraz bliżej wpisania do rejestru zabytków
Trzonolinowiec powstał w latach 60. jako eksperymentalna konstrukcja trzonowo-linowa. Pod koniec listopada modernistyczny blok został wpisany do rejestru zabytków. Ostatnia, duża modernizacja budynku odbyła się w latach 70. - wtedy liny zabetonowano, opierając nośność na żelbetowym trzonie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.