Czy małe elektrownie atomowe to konieczność?
Przestawienie się na atom to konieczność, bowiem elektrownie węglowe już długo nie wytrzymają, mówi prof. Wacław Gudowski z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie:
- Większość tych elektrowni pamięta czasy Edwarda Gierka. Tak że koniec. Zamiast mówić o zamykaniu węglowych elektrowni czy kopalni, po prostu zróbmy przejście z węgla do jądrówki, zatrudniając ludzi, którzy są już tam wykwalifikowani.
Energetyka jądrowa się rozwija i Polska będzie musiała się kiedyś na nią przestawić, wtóruje prof. Waldemar Skomudek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie:
- Dzisiaj słyszymy, że ona nie jest jeszcze taka dojrzała z punktu widzenia technologicznego, że to już są produkty gotowe, że ja je mogę po prostu wziąć, zbudować i one już od razu funkcjonują. To się tworzy dopiero. Więc jeśli to będą technologie na tyle dojrzałe, to na pewno jest to droga do wykorzystania.
O budowę małej elektrowni atomowej stara się Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Energia z niej miałaby zasilić znajdujące się tam przedsiębiorstwa. Na Dolnym Śląsku taką placówkę chce też wykorzystać KGHM. Spółka otrzymała już w tej sprawie akceptację Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.