We Wrocławiu działa już nowa poradnia. To jedyna taka w mieście
Specjaliści będą mieli za zadanie jak najlepsze, wielokierunkowe przygotowanie pacjenta do leczenia, najczęściej operacyjnego. Chodzi o to, by proces leczenia przebiegał jak najlepiej i by powrót do zdrowia oraz sprawności był jak najszybszy, tłumaczy pomysłodawca tego rozwiązania prof. Tomasz Banasiewicz:
- Człowiek, który często w momencie trafienia diagnozą nowotworową, jest zdruzgotany, dostaje miejsce, w którym przed rozpoczęciem leczenia będzie miał wsparcie żywieniowe, fizjoterapeutyczne i psychologiczne. Chodzi o to, żeby z tego pacjenta wyniszczonego chorobą uczynić człowieka, który ma siłę, chęć, motywację i możliwości, żeby z tą chorobą walczyć.
Na pacjentów DCOPiH z rozpoznanym rakiem, czekać będzie zespół specjalistów, którzy pomogą choremu uzyskać jak najlepsze efekty terapii, dodaje dr Bartosz Bieżyński:
- Pacjent spotyka się z dietetykami i fizjoterapeutami i z psychologiem. Pozwala mu to zdobyć takie trzy filary, które szykują go do tego leczenia onkologicznego. Zmiana nawyków żywieniowych, wzmocnienie organizmu. To wszystko po to, żeby to on mógł sam zacząć dbać o siebie i żeby to ta jego własna praca mogła potem procentować lepszymi wynikami leczenia.
Opieką poradni będą objęci jedynie pacjenci DCOPiH, zwłaszcza osoby z diagnozami nowotworów płuc oraz głowy i szyi. Z biegiem czasu zakres opieki zostanie rozszerzony na kolejne grupy pacjentów. Kierowanie do poradni będzie odbywać się za pośrednictwem lekarzy prowadzących.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.