To były wrocławskie Pola Elizejskie, ul. Powstańców Śląskich doczekała się książki o swojej historii
Była symbolem prestiżu i luksusu, upodobały ją sobie bogate wrocławskie elity. Kiedyś Kaiser Wilhelm Straße, dziś ulica Powstańców Śląskich doczekała się szczegółowej monografii. Publikacja przedstawia 150 lat historii niegdyś najbardziej reprezentacyjnej alei w mieście.
- Pierwsze okazałe kamienice powstawały tutaj w połowie XIX wieku - mówi profesor Agnieszka Zabłocka-Kos, która stworzyła interdyscyplinarny zespól autorów - studentów historii i architektury, doktorantów i profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego:
"Piszemy tam taką mikro historię, wchodząc do poszczególnych mieszkań i rekonstruując - niemalże - gdzie stały wspaniałe stoły jadalniane, a gdzie były łózka właścicieli w sypialniach. Te luksusowe mieszkania miały średnio około 300 metrów kwadratowych i przypominały właściwie swoim układem wille."
- Zimą 1945 roku została całkowicie zniszczona i zmieniła się w morze gruzów - dodaje profesor Agnieszka Zabłocka-Kos:
"Powoli w latach 50. zaczęto sprzątać te ruiny i w latach 60. powstały jak to nazwano kiedyś "dzikie pola". Nic nie było, rosła trawa i gdzieniegdzie mknęły chyżo furmanki. Takie zdjęcie także reprodukujemy w naszej książce"
W latach siedemdziesiątych XX wieku „dzikie pola” zaczęto zabudowywać blokami. Wzniesiono nieistniejący już Poltegor, hotel „Wrocław” i galeriowce.
Prawie 500-stronicowa książka zawiera przedwojenne planów dzielnicy i nieistniejących kamienic, archiwalne fotografie oraz pocztówki. Historię ulicy dopełniają niezrealizowane projekty powojenne, wizje konkursowe i makiety zabudowy Centrum Południowego. Więcej o ulicy Powstańców Śląskich i o książce "Czyj sen Wrocław śni" na naszej antenie w sobotę po godz. 20:00 w programie "Dźwiękowa historia".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.